Žatecká teplárenská (ŽT) pochybila při výběru firmy, která pro ni rekonstruuje uhelné kotle ve výtopně v Perči. Kvůli tomu teplárně snížil Státní fond životního prostředí (SFŽP) dotaci o deset procent, tedy zhruba o čtyři miliony korun.

Současné vedení ŽT tvrdí, že se nic zásadního neděje, že společnost naopak ještě ušetřila. Opačný tábor reprezentovaný bývalým vedením ŽT varuje, že je to velký problém. Tvrdí, že celou rekonstrukci doprovázejí nejasnosti a další finanční sankce mohou přijít. Oba tábory se na středečním jednání zastupitelů dohadovaly kvůli ŽT přes dvě hodiny. Žatecká teplárenská je stoprocentně vlastněna městem, dlouhé dohady o ni doprovázejí v poslední době každé jednání zastupitelů.

V současné době probíhá ve výtopně v Perči rekonstrukce dvou ze tří uhelných kotlů. Ty by v roce 2018 nesplňovaly zákonem stanovené limity pro vypouštění škodlivých látek do ovzduší. Žatecká teplárenská proto připravila projekt na jejich modernizaci a požádala SFŽP o dotaci. 

Připomeňte si: Žatecká teplárenská přestaví dva uhelné kotle ve výtopně v Perči

V závěru loňského roku ale odstartoval řetězec událostí, které vyústily v současnou situaci, kdy je dění v ŽT značně nepřehledné a vyvolává četné diskuze.

V prosinci tehdejší vedení města odvolalo dozorčí radu a představenstvo společnosti, to pak odvolalo ředitelku ŽT Alenu Hlávkovou. Na počátku roku se změnilo vedení města a opět se měnila jména v orgánech společnosti. K tomu první výběrové řízení na firmu, která měla rekonstrukce kotlů provést, bylo zrušeno, v dalším došlo ke změnám. Změnil se i projekt.

Změny vedení, jmen i projektu

Celý projekt rekonstrukce kotlů nabral skluz. Teď navíc přišla také zpráva, že SFŽP zkrátí dotaci teplárenské o 10 procent. Tedy místo zhruba 42 milionů má přislíbeno 38 milionů. Tedy o čtyři méně.

Uhelné kotle ve výtopně v Perči projdou rekonstrukcí. SFŽP teplárenské krátí dotaci kvůli tomu, že vybraná firma, společnost Metrostav, nesplnil stanovené podmínky a ze soutěže měl být vyřazen. „Žatecká teplárenská porušila zákon o veřejných zakázkách. A to tím, že změnila technické kvalifikační předpoklady po otevření obálek ve fázi posouzení kvalifikace, což vedlo k nesprávnému přijetí nabídek. Zadavatel požadoval prokázání technických kvalifikačních předpokladů, které následně při hodnocení nabídek neposuzoval, v důsledku čehož vyhodnotil jako nejpříznivější nabídku uchazeče, který stanovené podmínky nesplnil a měl být proto ze zadávacího řízení vyloučen," uvedl Petr Valdman, ředitel SFŽP.

Současné vedení ŽT se proti korekci dotace neodvolalo a tvrdí, že naopak společnost ušetřila. „Vybrali jsme Metrostav, který nabídl nejnižší částku - 83 milionů korun. Byli jsme upozorňováni na možné komplikace, ale do toho rizika jsme se rozhodli jít. SFŽP nám snížil dotaci o čtyři miliony, další uchazeč byl o 15 milionů dražší. Takže jsme tím, že jsme Metrostav ze soutěže nevyřadili a nevybrali jiného uchazeče, naopak ušetřili 12 milionů korun," vyplynulo ze slov Petra Šmída, předsedy představenstva ŽT.

Ne úspora, ale ztráta

To bývalé vedení teplárenské a někteří zastupitelé odmítají. Navíc upozorňují, že celý projekt má skluz a není jasné, zda se ho podaří včas dokončit. „Upozorňovali jsme, že ŽT porušuje zákon. Společnost naopak chybným výběrovým řízením o peníze přišla," řekla například Alena Hlávková, počátkem letošního roku odvolaná ředitelka ŽT. Odmítla argument o výhodnosti nejnižší nabídky. Pokud by totiž teplárenská vybrala dražší firmu, přišla by i vyšší dotace.

Zastupitel Jaroslav Hladký upozornil, že desetiprocentní korekce dotace nemusí být poslední. „V projektu jsou změny, neprobíhá tak, jak se podávala žádost o dotaci. Může se stát, že až přijde kontrola, přijdou další korekce a třeba i pokuty," vyplynulo z jeho slov.

Žatecká teplárenská dodává teplo a teplou vodu do většiny města. Lidé dění ve společnosti bedlivě sledují a obávají se dalšího růstu cen tepla. V letošním roce se například lidem v panelových domech zvedla o pětinu. Pokud bude razantní zvyšování cen tepla pokračovat, uvažují některé samosprávy o přechodu na jiný způsob vytápění.

Většina tepla je z biomasy

Žatecká teplárenská vyrábí teplo ve výtopně v Perči. Během teplotně průměrného roku vyrobí zhruba 60 % tepla z nového kotle na biomasu. V něm se pálí palivo těžené z lesů do 80 kilometrů od Žatce. Zbytek výroby tepla ŽT, zhruba 40 procent, připadá na uhelné kotle. Ty se využívají především v zimě, kdy je třeba zvýšit výkon soustavy.

Rekonstrukcí procházejí dva ze tří kotlů. Třetí, největší z nich, je po generální opravě z let 2011 a 2012.

Ten bude v budoucnu sloužit jako náhradní zdroj a ekologizace se ho netýká.