Informovala o tom starostka Růžena Čechová. Terezínem protéká řeka Ohře. Lidé se tu ale obávají spíše toho, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.

"Prosím lidi, aby si ubytování zajistili sami, kdo může. S ubytovací kapacitou je to tu špatné," řekla Čechová. Město se potýkalo už s umístěním 270 klientů domova se zvláštním režimem, kde žijí lidé s různými druhy postižení. "Nejvíc nám vypomohly Litoměřice, do nemocnice šlo asi 80 lidí, dalších zhruba 50 šlo do penzionu Pahorek, asi 20 lidí šlo do zařízení v Beřkovicích a na další místa," uvedla Čechová. Kromě těchto lidí ve městě žije asi 1700 obyvatel.

Starostka řekla, že v roce 2002 bylo v Terezíně 1,5 metru vody z Labe. Současné povodně se s tehdejšími často srovnávají. "Říkají, že nyní bude metr rozdíl, to je ale pořád půl metru. Přízemní byty se tak stejně budou muset vystěhovat," míní Čechová. Podle ní už energetici připravují odpojení přívodu elektřiny a plynu.

Terezín ale tentokrát možná zasáhne jak voda z Labe, tak z Ohře. Povodí Ohře totiž musí začít upouštět více vody z Nechranické přehrady. Nyní z ní odtéká něco přes 180 krychlových metrů za vteřinu. Aby se její hladina enormně nezvedala, bude nutné odtok ještě dnes večer zvýšit postupně až na 260 krychlových metrů za vteřinu. ČTK to řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. V Terezíně by se podle něj mělo první zvýšení odtoku projevit v úterý ráno či dopoledne.

Podle informací o současných průtocích vody v dolním toku Vltavy odhadl, že by se v Terezíně mohla do jisté míry opakovat situace z roku 2002. "Myslím, že v letošním roce může v Terezíně nastat situace, kdy dojde ke kombinaci průtoků z Ohře i Labe. Záleží, jak se tyto dvě povodně potkají časově. Kdyby se dokázaly vystřídat, bylo by to perfektní. Časové průběhy ale zatím neznáme," řekl Svejkovský.