Severní energetická chce chodbicováním, které již v minulosti krátce zkoušela, těžit zbytkové zásoby v bočních svazích lomu ČSA. Podle aktuálních informací by mělo dobývání pod Jezeřím začít do konce letošního roku. „Počítáme, že bychom takto mohli vytěžit zhruba 200 tisíc tun uhlí ročně," řekla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Jak dlouho by mělo chodbicování trvat, společnost neuvedla.

„Považuji to za neškodnou a v podstatě zanedbatelnou záležitost. Těžaři nesmí podle rozhodnutí úřadů podrýt celé boční svahy, což je v pořádku," řekl člen Greenpeace Jan Rovenský, jenž patří k tradičním odpůrcům těžby.

Protože se jedná o hlubinný způsob těžby, využije pro něj společnost zkušeností pracovníků z dolu Centrum, který také patří pod křídla Severní energetické. „Uplatnění tam najdou prioritně naši hlubináři. Letos by na chodbicování mělo začít pracovat prvních 20 procent stávajících zaměstnanců dolu," dodala Benešová.

Zároveň potvrdila, že důl Centrum, který zaměstnává 300 lidí a je posledním hnědouhelným dolem na území České republiky, by měl definitivně ukončit svou činnost příští rok. „Stále je provozován podle platného plánu likvidace s předpokládaným ukončením těžby v roce 2015."

Co se týká lomu ČSA, i když se tam objeví noví pracovníci, hlavní těžba se bude nadále utlumovat. „Těžba na hlavní porubní frontě lomu bude dál probíhat podle útlumového programu s předpokládaným ročním objemem těžby 2,5 až 3 miliony tun ročně. Bez rozhodnutí o limitech by zde měla těžba skončit kolem roku 2022," dodala mluvčí Gabriela Sáričková Benešová.