V porostu, který pamatuje Rakousko-Uhersko, řve traktor. U rozblácené cesty s hlubokými rýhami po těžkých kolech leží hromady označkovaných kmenů. Na Resslu vzniká několik mýtin. Na první pohled to vypadá děsivě jako kácení amazonského pralesa. Odborníci ale uklidňují. „Když se kácí ve starém lese, který potřebuje obnovit, padají třísky. Vznikne les nový,“ zazní u borovic.

Stížnost na kácení

Mýtní těžba dřeva vrcholí. Podle lesního zákona a lesního hospodářského plánu se musí vykácet nekvalitní stromy. Na první pohled vypadají dobře. Jeden Mostečan si už na to stěžoval. „Byla tu Česká inspekce životního prostředí a zástupce státní správy z magistrátu. Čtyři nezávislí odborníci konstatovali, že vše je v pořádku, v souladu s lesním zákonem a platným lesním hospodářským plánem. Lidé nemusejí mít strach, že by se kácelo nelegálně,“ řekl Daniel Konrád, revírník Správy městských lesů Most.

Staré stromy

Sazenice borovice lesní a buku lesního nahrazují méně kvalitní borovici černou, která má omezené použití a její dřevní hmota končí hlavně ve stavebním průmyslu. Borovice černá na to nevypadá, ale její porost na Resslu je starý až sto deset let. To je už za hranicí životnosti.

„Takové porosty už nepřirůstají, ale jen fyzicky strádají, začínají schnout,“ říká revírník. Kdyby se péče o les zanedbala, hrozilo by nebezpečí: odumírající stromy by napadli škůdci, kteří by při kalamitním stavu poškodili mladší a zdravé porosty.

Lesní správa používá i takzvanou těžbu výchovnou, kdy se v porostu vyberou jen jednotlivé nekvalitní či nemocné kusy, aby se porost celkově prosvětlil a udržel se jeho zdravotní stav.

Těžba dřeva na Resslu, které odborníci říkají obnovní mýtní úmyslná, skončí v závěru letošního roku. Hned na jaře se začnou na mýtinách sázet mladé stromky. Letos jich bylo na Resslu vysázeno po mýtních těžbách 40 tisíc kusů. V příštím roce to budou další čtyři desítky tisíc sazenic.