Vzdušná kolonáda, dětské hřiště, sochy, občerstvení, WC, amfiteátr, fontána, výstavní síň, mlatové cesty. Město chce do roku 2020 zrekonstruovat kritizovaný a zanedbaný park nad sportovní halou.

Je to ambiciózní plán. Začne projektová příprava. Ta má stát kolem dvou milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci se odhadují na 30 milionů, většinu má uhradit dotace.

Nutná bude ochrana před vandaly. Park nebude oplocen. Návštěvníci si dlouhodobě stěžují na přítomnost opilců, narkomanů, chuligánů, kriminálníků a různých partiček. Nedaleko je sociálně vyloučená obytná zóna Stovka. Radnice hovoří o bezpečnostních opatřeních.

„V rámci rekonstrukce parku se uvažuje o umístění kamerového systému," sdělil v červnu primátor Jan Paparega. Kamery by zdokumentovaly protiprávní jednání a umožnily rychlejší příjezd městské policie. Park má být v provedení antivandal, aby déle odolal úmyslnému poškozování.

Studie revitalizace parku. Zdroj: Zdroj: Město Most/zpracovatel: Atelier M1 architekti

Studie revitalizace parku.Zdroj: Zdroj: Město Most/zpracovatel: Atelier M1 architekti

Studie revitalizace parku u sportovní haly.Zdroj: Zdroj: Město Most/zpracovatel: Atelier M1 architekti

Studie revitalizace parku u sportovní haly. Zdroj: Město Most/zpracovatel: Atelier M1 architekti

Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka

Park: situace na podzim 2015. Video: Deník

Rekonstrukci parku připravovaly i bývalé městské vlády, své plány ale nikdy nerealizovaly.

Existoval projekt z roku 2003, který byl později aktualizován. Po opravě sportovní haly za čtvrt miliardy korun, chtělo město park zmodernizovat a udělat v něm velké centrální dětské hřiště.

Obnova celého parku se tehdy spočítala až na osmdesát milionů korun. Záměr počítal i s oplocením. Radnice, která tehdy získala stavební povolení, počítala s dotací od EU, ale neuspěla a akci odkládala.

„Park je velmi zanedbaný, zchátralý a pro své rekreační a odpočinkové účely nevyužívaný," přiznalo město Most ve svém integrovaném plánu rozvoje.