Honza, Tomáš 
a Pepa. To jsou bez nadsázky tři noví varnsdorfští hrdinové. Přestože dvěma z nich je pouhých osmnáct let – třetímu, Pepovi, je dvacet tři – neváhali a riskovali své životy, aby z hořícího auta vytáhli ohroženou ženu.

Nehoda, po které začalo hořet auto, se stala večer v neděli 13. dubna u Studánky mezi Rumburkem a Varnsdorfem.

„Řidička jela v osobním autě Škoda Felicia. Při projíždění levotočivé zatáčky u zdejšího domu vyjela ze silnice a narazila do betonového sloupku elektrického vedení. Po nárazu se ještě s autem otočila kolem své osy a skončila zpátky na silnici v protisměru," popsala nehodu děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Přestože auto začalo ihned hořet, žena zůstala sedět uvnitř. Měla proto obrovské štěstí, že kolem právě projížděli Honza, Tomáš a Pepa.

„Jeli jsme ten večer na kafe na benzínku. Když jsme se vraceli, narazili jsme na hořící auto," popisuje osmnáctiletý Honza, který spolu se svými dvěma kamarády bydlí ve Varnsdorfu.

U nehody ihned zastavili.  Možnost, že by někdo mohl sedět v hořícím autě, jim v první chvíli ani nepřišla na mysl. 
V ten moment už totiž hořela kapota auta.

„Původně jsme chtěli pomoci řídit dopravu, než dorazí záchranáři, jenže pak jsme si všimli, že v autě někdo je," popisuje mladík.

Podle Honzy nebyla řidička připoutaná. Z auta ale vystoupit nechtěla, a to i přesto, že už dokonce hořela palubní deska auta, a že jí k tomu mladíci vyzvali.

„Chovala se zmateně, tak jsme ji prostě vytáhli ven. Udělali jsme to automaticky, strach jsme ale trochu měli," říká Honza s tím, že ženu o kus dál položili na zem. To už byli na místě další lidé, kteří se 
o řidičku postarali až do chvíle, než na místo přijeli záchranáři, kteří si ženu převzali do své péče, zatímco hasiči zkrotili hořící auto. 
Z něho ale zbyl pouhý vrak.

„Ta žena skončila v nemocnici. Volala  mi pak její sestra," dodává Honza.

Když se Honzovi rodiče dozvěděli, k čemu se to přimotal, moc nadšení prý nebyli.

„Ale když se ukázalo, že jsme té ženě pravděpodobně zachránili život, tak to pochopili," dodává Honza.

Otázkou zůstává, proč žena zůstala po nehodě v autě. Jak ukázalo vyšetřování, byla pod vlivem alkoholu, což mohlo 
v danou chvíli sehrát roli.

„Nebýt duchapřítomných mládenců a jejich ochoty pomoci člověku v nouzi, mohla se celá situace odvíjet zcela jiným směrem," dodala Trypesová s tím, že nehodu šetří rumburští kriminalisté. Ti například prověřují, zda žena nejela v době nehody příliš rychle.

V poslední době jde na Děčínsku o druhý případ, kdy mladí lidé zachraňovali životy. Před několika dny se v Děčíně pokusili o sebevraždu dva mladíci, když si vzali prášky
a zapili je alkoholem. Na jejich počínání ale strážníky upozornily jejich kamarádky a ti je spolu s policisty a hasiči našli v bytě. Mladíci svůj pokus, který byl ale možná jen demonstrativní, přežili.