V průmyslové zóně Triangle na Žatecku se chystá stavba multifunkčního technického centra. Má zábavnou formou přilákat mladé lidi ke studiu technických oborů, náklady se odhadují na necelou půl miliardu korun.

Záměr výstavby už schválili radní Ústeckého kraje, kterému 360 hektarů rozsáhlá zóna patří, v pondělí 7. září o tom budou ještě jednat krajští zastupitelé.

Náklady na centrum se odhadují na 420 milionů korun. Přes tři sta milionů má stát vlastí výstavba, náklady na vybavení centra se odhadují na sto milionu korun. Většinu nákladů podle záměru pokryjí dotace z evropských fondů, menší část zaplatí Ústecký kraj. Ten by na to mohl využít peníze, které získá z prodeje či pronájmu pozemků v zóně investorům.

Přímo u zázemí

Centrum se plánuje uprostřed zóny na ploše, kde vznikne tzv. Triangle city. V této části nevyrostou žádné továrny, vzniknout tam má zázemí pro zónu. Například hotel, čerpací stanice a podobně.

Triangle City - vizualizace

Multifunkční centrum se plánuje jako centrum vzdělávání v technických oborech ve strojírenství, elektrotechnice, těžbě a energetice. Má pomoci navýšit počet technicky vzdělaných mladých lidí v regionu, o které mají investoři v zóně Triangle zájem a kteří jim chybějí. V centru se plánují mimo jiné i simulátory reálných provozů v továrnách v zóně Triangle.

Další náplní centra bude zábavná prezentace vědy a techniky, chybět nemají laboratoře, speciální učebny i prostory pro praktickou výuku.

Kdy se centrum bude stavět, záleží hlavně na přidělení dotací. Pokud záměr krajští zastupitelé schválí, v příštím roce by měla být zřejmě vypracovaná projektová dokumentace.