Ve volbách dostal ve druhém kole od 39 hlasujících senátorů celkem 22 hlasů.

Děkan Fakulty umění a designu Martin Koleček získal 17 hlasů. V prvním kole vypadl František Holešovský.

Poučení z minulých voleb

Středeční volby byly opakované. V loni říjnu akademický senát nikoho nezvolil. Kolečkovi tehdy scházel jediný hlas, Balej vypadl hned na na počátku.

„Z těchto voleb jsem se poučil. Obměnil jsem tým, který kolem mne stál," komentoval svůj současný úspěch Balej. Podle něho jeden z handicapů, které měl, je jeho nízký věk. Je mu teprve sedmatřicet let.

Proto se prý na současnou volbu snažil najít zkušené spolupracovníky. Jako kvestora chce bývalého ústeckého přednostu a tajemníka magistrátu Leoše Nergla. V této funkci se v posledních letech na univerzitě vystřídalo několik lidí. „O dalších personálních změnách je nyní předčasné mluvit," uvedl Martin Balej.

Současnému rektorovi René Wokounovi končí funkční období 28. února. Zda Balej nastoupí do funkce hned od 1. března, bude záležet i na dalším vývoji. Po volbě začala běžet lhůta pro odvolání.

Rektora musí jmenovat prezident

Předseda akademického senátu Zdeněk Svoboda slíbil, že až skončí, pošle výsledky voleb na ministerstvo školství. To je předá prezidentské kanceláři a rektora poté musí do funkce jmenovat prezident Miloš Zeman.

Pravděpodobný nový rektor řekl, že chce spolupracovat se všemi lidmi na univerzitě. „Dveře u mne budou vždy otevřené," prohlásil okamžitě po své volbě.

Po svém jmenování se chce soustředit na tři věci. Jako první je stabilizace atmosféry na univerzitě. Ta byla v poslední době rozjitřená a část akademické obce vystupovala proti končícímu rektorovi René Wokounovi.

Také chce změnit vystupování univerzity navenek a udělat ji více známou nejen v Ústí nad Labem a regionu. „Mnoho lidé zná ústeckou univerzitu jako Pedagogickou fakultu. Ale například neví, že máme vynikající výsledky třeba v oblasti nanotechnologií a biosenzorů," prohlásil Martin Balej.

Soustředit se hodlá také na dostavbu kampusu.

Jeho soupeř Michal Koleček uvedl, že nebude v novém vedení univerzity. Za několik dnů skončí ve funkci děkana FUD. Pak by prý měl působit jako její proděkan.