Vlastním očím nevěřili majitelé chovatelské farmy v Kyjově na Děčínsku, když v sobotu ráno 11. května přišli ke svému stádu chovných jalovic. Devětadvacet kusů krav totiž leželo kolem jednoho stromu. Všechny byly mrtvé. Během noční bouřky je zabil úder blesku.

„Byl to pro nás šok. Krávy paseme od roku 1991 na stejných místech. Nic podobného se nám ani nikomu v okolí nikdy nestalo," říká smutně spolumajitelka chovné farmy Jana Fafláková. Chovnou farmu provozuje spolu se svým manželem, odběratele mají například v Rakousku či Německu.

Škodu Faflákovi vyčíslili na půl milionu korun. Událost teď řeší pojišťovna. Jedno je ale jisté – celou škodu majitelům farmy nikdo neuhradí. 168 tisíc korun totiž museli zaplatit za likvidaci mrtvých zvířat v mimoňské kafilérii. A tyto náklady jim pojišťovna nezaplatí.

O tom, že jalovice zabil blesk, není pochyb. Hned na místě neštěstí to potvrdil přivolaný veterinář.  „Je to tragédie, jednalo se o kvalitní plemenná zvířata," říká šéf Krajské agrární komory Ústeckého kraje, František Laudát, s tím, že se snaží najít způsob, jak nešťastným majitelům finančně pomoci. Těm by výrazně pomohlo, kdyby dostali alespoň příspěvek na uhrazení nákladů od kafilérie.

„Všechno je to ale na dlouhé lokte," přiznává Laudát. Zda se podaří nějakou dotaci pro majitele farmy získat, záleží podle něj na mnoha okolnostech.

Tomu, jaká krutá smrt jalovice potkala, se však meteorologové nediví.

„Silnější blesky mají přes padesát tisíc ampérů," upozorňuje severočeský meteorolog Pavel Jůza. Pokud byly jalovice ukryté pod stromem před deštěm a dotýkaly se jedna druhé, mohlo k neštěstí snadno dojít – pravděpodobně totiž byly mokré.

ČÍSLO DNE: 500
500 tisíc korun. Takovou škodu utrpěla po zásahu blesku do stáda krav farma u Kyjova na Děčínsku. Cena jedné plemenné jalovice se pohybuje od 20 od 25 tisíc korun, dalších 168 tisíc korun museli majitelé zaplatit za likvidaci mrtvých zvířat v kafilérii. Není jisté, zda pojišťovna pokryje celou škodu. Majitelé farmy doufají, že se jim podaří získat nějaké peníze jako pomoc formou dotace. Pomáhá jim v tom Agrární komora Ústeckého kraje.