Univerzita ho letos na podzim nechala i přes protesty některých historiků zbourat a nyní je v areálu kampusu prázdné místo.

Fáze příprav

„V současné době je projekt ve fázi příprav. Nyní vytváříme zadávací dokumentaci pro projektovou činnost," řekla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Vysvětlila, že ministerstvo školství musí schválit zadávací dokumentaci na projekt stavby. „Na to musíme projít všemi nutnými veřejnými výběrovými řízeními. Následně nám vítěz těchto řízení dodá projekt," dodala. Poté vedení univerzity vypíše výběrové řízení na dodavatele stavby. To opět musí schválit ministerstvo. Až poté škola podepíše s vítězem smlouvu.

Takto složitý proces UJEP podstupuje proto, že peníze na stavbu dostane jako dotaci ze státního rozpočtu. Schválených má 590 milionů korun. Za letošní demolice pavilonu A univerzita zaplatila 16,5 milionu korun.

Hlavně laboratoře

Protože není hotové výběrové řízení na projekt, zatím není jasné, jak přesně bude budova vypadat. Rektor René Wokoun slíbil, že bude dostatečně reprezentativní, aby nahradila zbouraný pavilon A. V nové budově budou především laboratoře, zázemí pro vyučující a další prostory. Rektor původně slíbil vypsat architektonickou soutěž, ale nakonec od toho ustoupil.

Někteří historici a občanští aktivisté vedení univerzity za zbourání budovy opakovaně kritizovali. Šestipatrový pavilon dokončený v roce 1937 byl dílem ústeckých městských architektů Franze Josefa Arnolda a Ernsta Kroba. Podle odborníků se žádná podobná budova v Ústí nenachází. Architektonicky ji přirovnávají například k Veletržnímu paláci. Aktivisté se pokoušeli budovu zachránit tím, že navrhli její vyhlášení kulturní památkou. Ministerstvo kultury to ale odmítlo.

Panorama města

„Je to ztráta pro panorama města. Jedná se o architektonicky významnou a zajímavou budovu, která svědčí o rozmachu Ústí ve 20. letech 20. století. Mohla být symbolem kampusu a UJEP," prohlásil o zbourání ústecký historik Martin Krsek.

Rektor Wokoun naopak argumentoval tím, že starý pavilon škole nevyhovoval.