To Ústeckému deníku líčil technický a provozní náměstek ústecké zoo Jiří Hanzlík. „Očekáváme, že na slavnostní otevření bazénu přijedou odtamtud i fanoušci," popisoval Hanzlík. „Zoo v Karlsruhe oslovila ostatní zahrady s tím, co mohou samičce nabídnout a jejich návštěvníci si prý sami vybrali tu naši."

Co tedy čeká na ústecké tuleně nového? Kromě vymodelovaného vodopádu a lávových polí, či oddělených porodních prostor, hlavně víc vody. „Po těch modelacích teď není jasné, jestli se do bazénu vejde 150, nebo 180 kubíků. V každém případě tam bývalo nějakých zhruba třicet, takže se nám povedlo jejich prostor navýšit zhruba šestkrát."

Hloubka vzroste z 0,7 na minimálně 1,3 metru. Vodní plocha ze 76 na 155 čtverečních metrů. To ostatně při zahájení rekonstrukce bazénu komentovala zooložka Petra Padalíková s tím, že museli reagovat na změnu požadavků chovu.

„Získáme čtyřikrát větší prostor, bude to lepší i při čištění, stávalo se, že se tuleni při čištění zranili o dno," popsala Padalíková. „Také bude možné chovat i větší skupinu."

Novinky u tuleňůBudou tu osazená skla, aby se mohly potěšit pohledem na tuleně i děti. Vzdělávací pomůcky o tuleních. Atraktivní cvičební kry, jednu z nich bude moci tuleň dokonce i podplavat. Přibude umělý vodopád a lávová pole. Podmínky k chovu a oddělený prostor. Nová samička ze zoo v Karlsruhe.

Zoo začala chovat tuleně v roce 2001, kdy ze Zoo Northorn přišel samec Junior a samice Jenny. Ta bohužel o čtyři roky později uhynula. Zoo získala ještě v témže roce novou samici Mary ze Zoo Odense.

V roce 2010 se zde narodilo první mládě tuleně obecného v historii českých a slovenských zoologických zahrad, samička Jente. Po necelých třech měsících ale náhle uhynula na otok mozku.

Chov tuleňů je poměrně náročný. Musejí mít sledě či sardinky „kalibrované" do 10 centimetrů, jinak je nežerou. To zvyšuje náklady na jejich chov. „Náklady nám ale nijak podstatně nevzrostou. Nemusíme platit vodné, ani stočné, jelikož máme vlastní vrt, díky většímu objemu nebude zřejmě ani potřeba tak často bazén čistit," míní o tom Hanzlík.

Město Ústí přidalo zoo na tyto investice 5 milionů korun, dotaci 300 tisíc ČEZ. „Zoo beru jako jednu z našich priorit," poznamenal Pavel Boček, náměstek primátora. „Podařilo se nám přidělit prostředky z přebytku loňského hospodaření. Já zoo přeji, aby měla stále hodně návštěvníků a mohli jsme na ni být všichni hrdí."

Podívat se na nový pavilon můžete 12. října během oslav Dne zvířat, kdy bude otevřen.