Zastupitelé ale ve středu neschválili závěrečný účet města za loňský rok. Budovy některých školských zařízení jsou v havarijním stavu, řekl náměstek primátorky Jiří Madar.

REZERVY A INVESTICE

Radnice chtěla do rozpočtu zapojit přes 75 milionů korun z loňského roku. Větší část měla jít do rezerv, další miliony pak právě do investic. Na opravy škol a školek mělo připadnout 20 milionů, rozpočet na opravy silnic a přípravu projektů pak chce město posílit o dalších 15 milionů.

Protože zastupitelé závěrečný účet neschválili, město to zatím udělat nemůže. „Dokud nebude závěrečný účet schválen, navrhované investice se neuskuteční," řekla primátorka Věra Nechybová (nez.).

Podle Madara mělo 20 milionů korun posloužit na opravy budov škol a školek, které jsou ve špatném stavu. „Je to například oprava plotu u školy, kudy nám chodí narkomani z K-centra, opravy podlah ve třídách, opravy střech. Stavební úpravy ve škole, kde máme kompletně hotový projekt včetně vydaného stavebního povolení nebo výměna oken v mateřské škole Pomněnka," řekl Madar.

V případě oprav silnic počítala radnice podle náměstka primátorky Pavla Dufka (nez.) nejen s penězi na lokální opravy. „Pak se měly připravovat projekty na rekonstrukci některých silnic," doplnil Dufek.

JSME UNAVENÍ, JEDNÁME OD RÁNA

Závěrečný účet nepodpořili někteří bývalí členové ANO, dnes nezařazení, dále TOP 09 a také hnutí PRO!Ústí. „Ten materiál byl podle nás špatně připraven, proto jsme ho nepodpořili. Město se nevypořádalo s našimi výtkami. Řeklo příští rok. Tak příští rok, když to bude v pořádku, my to určitě podpoříme," řekl Radim Bzura (TOP 09).

Vedení města chtělo závěrečný účet projednat na druhý pokus, zastupitelé to ale odmítli. V té době už bylo v jednacím sále jen 23 z 37 zastupitelů. Pro opakované zařazení bodu jich hlasovalo 18, hlasování se zdrželo jen PRO!Ústí a také jeho bývalý člen David Daduč.

Vadilo jim, že součástí původního materiálu nebyla inventarizační zpráva. I když ji vedení města doplnilo, nebyl podle Daduče prostor na to se s ní důkladně seznámit.

„Neprošla finančním výborem, neměli jsme čas ji prodiskutovat s lidmi, kteří tomu rozumí. Druhá věc je i politická. Měli jsme zájem, aby se to odložilo, protože jsme unavení, jedná se od rána," řekl Daduč.

ODCHÁZELI DALŠÍ A DALŠÍ

Po tomto bodu odešli ze sálu další zastupitelé. Jejich počet klesl pod 19, tedy nadpoloviční většinu, a primátorka Nechybová jednání přerušila. „Troufám si říci, že jsme ojedinělí a že jsme se nesetkali nikdy v praxi s tím, že by město neschválilo závěrečný účet," dodala Nechybová.

Zastupitelé neprobrali další víc než desítku bodů. Primátorka svolá pokračování jednání do 15 dnů.

V krajském městě je složitá politická situace. Od března není funkční rada, má jen čtyři členy. Zastupitelům se ji zatím nepodařilo doplnit. Strany a hnutí zahájily nové jednání i spolupráci, sejít nad programovými body se mají příští týden.