Budova nové školky, která rozšíří kapacity zařízení zřizovaných městem, měla na začátku srpna projít kolaudací. Jenže v budově se stále pracuje. Tento týden stavbaři pokládali podlahy. "Případná prodleva otevření školy je závislá na technologických postupech, normách a lhůtách, které lidský faktor neovlivní," řekla Macová.

Děti budou dočasně docházet do mateřských škol v problémových čtvrtích Neštěmice a Mojžíř. Právě o ty byl při zápisech do školek nejmenší zájem, v obou jsou volné celé třídy. "Hlásili jsme se do nové školky, protože jsme nezískali místo v jiných oblíbených školkách. Do Neštěmic ani do Mojžíře jsme přihlášku nepodávali. Nechtěla jsem dát dceru do školky v lokalitách, kde jsou sociálně slabí a nepřizpůsobiví," řekla matka jednoho z dětí. Dopravu pro děti zajistí magistrát. "Po tuto krátkou dobu by odvoz dětí do těchto školek byl zajištěn. Rodiče byli o stavu informováni telefonicky ředitelkou školky V Zeleni," doplnila Macová.

Rekonstrukce objektu nové školky bude stát 18 milionů korun. Kromě opravené budovy dětem nabídne i hrací prvky na velké zahradě.

Pro příští školní rok je v městských školkách 775 míst. K řádným zápisům přišlo 934 dětí, školky jich přijaly 683. V některých jsou stále volná místa.

Ústí nad Labem zřizuje 30 mateřských škol. Ve městě jsou ještě dvě speciální mateřské školy, jejichž zřizovatelem je Ústecký kraj. Rodiče nepřijatých dětí mohou využít soukromých mateřských škol nebo zařízení, která omezují provoz na dopoledne. V krajském městě fungují také městské jesle, které však mohou navštěvovat děti pouze do tří let.