Ústečtí radní v pondělí pozastavili projednávání zrušení výběrového řízení na stavební úpravy prostoru za hlavním vlakovým nádražím. Město chce vybudovat otvor pro výtah a upravit prodejní buňky, aby je konečně mohlo pronajmout a nemuselo vracet miliony z evropských dotací. To nelze bez souhlasu dotačního úřadu.

Sankce

Jak vysvětlil ústecký radní Pavel Boček, požádali dotační úřad ROP Severozápad o změnu dokumentace projektu a ten jim oznámil, že musí vyčíslit náklady na stavební úpravy. „Kdybychom to neudělali, tak by nás úřad mohl potrestat finančními sankcemi," vysvětlil radní Boček.

To potvrdil i Petr Navrátil, předseda rady dotačního úřadu Severozápad. „Jakoukoliv změnu dotovaného projektu musí příjemce dotace projednat s námi. Jinak mu hrozí její vrácení, sankce, případně obojí. Týká se to i pronájmů," sdělil Navrátil.

Zanádraží, dokončené v roce 2011, patří k nejvíce kritizovaným projektům v Ústí nad Labem.

Mrtvý prostor

Město dlouho hledalo zájemce o pronájem prodejních kójí. Zkoušelo to čtyřikrát, ale marně. Chybí zde totiž podlahy, instalace a další nutné vybavení. Případný nájemce by je musel zaplatit z vlastní kapsy, a to se nikomu nechce.

Z evropské dotace, jež pokryla většinu ze 170 milionů korun nutných na stavbu, už tyto náklady Ústí zaplatit nesmělo. Nakonec, aby splnilo podmínky dotace, chce provést stavební úpravy samo.

Vyhlídková terasa s fontánami a prodejními kójemi přiléhá k části nádraží, vlastněné Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Jakub Ptačinský, mluvčí této státní organizace poznamenal, že by nádraží neměla mít mrtvá místa.

„Mrtvá místa rozhodně nejsou cestujícím příjemná. Vždycky je lepší, když najdou na nádraží naprostý komfort. Půjčí si kolo, koupí si něco na čtení. Pokud je během čekání překvapí déšť, schovají se v kavárně. Případně tu najdou kvalifikované informační kiosky. Patří to k trendu ve vyspělém světě," popsal mluvčí Ptačinský.

Poloprodukt

Radní Boček také podotkl, že kvůli výtahu bude potřeba prorazit v už hotové stavbě výtahovou šachtu. Navíc musí změnit umístění výloh a oken v prodejních kójích. „Celé je to takový poloprodukt. Výtah tam sice někdo naplánoval, ale na díru zapomněl," kritizoval Boček.

Podle něj stavební práce v zanádražním prostoru provádějí ve dvou fázích. V první prý dokončují opravy po loňských povodních. V druhé chce magistrát připravit prostor pro budoucí nájemce. Na stavební úpravy má vyčleněno v rozpočtu na šest milionů korun.