Sucho na řece udeřilo letos již podruhé.

Labská plavební, která turistické lodě na Labi provozuje proto s předstihem přesunula loď do Hřenska. Zájemci o plavbu po Labi se tak mohli vydat na projížďku ve směru na Dolní Žleb k vyhlídce Belveder, dále na německou stranu kolem skalních stěn Schrammsteine a kolem hrázděných domků ve Schmilce.

Nízký stav vodní hladiny má ale dopad nejen na turistickou plavbu, ale také na říční nákladní dopravu.

„Plavba se oficiálně nezastavuje, záleží na kapitánech a jejich zodpovědnosti. Obchodní lodě ale již nejezdí od 155 centimetrů vody na vodočtu v Ústí nad Labem," uvedl vedoucí děčínského provozního střediska Povodí Labe Jiří Mach. V Děčíně je přitom vody přibližně o dvacet až třicet centimetrů méně než na ústeckém vodočtu. V pondělí odpoledne měla hladina Labe v Děčíně podle Českého hydrometeorologického ústavu přibližně 130 centimetrů.

A v nejbližší době se situace na Labi zřejmě nezlepší. Situaci by mohly zvrátit pouze déletrvající deště. Přívalové deště a bouřky totiž řece příliš nepomohou.

„Ty zvednou stavy hladin pouze krátkodobě. A navíc jen na menší tocích. Aby se deště projevily na Labi, muselo by pršet mnohem delší dobu. A nejlépe někde v Krkonoších nebo v jižních Čechách. Ale je těžké dávat nějakou dlouhodobější prognózu," doplnil Jiří Mach.

Přesto je občas možné na řece lodě vidět, především velké plovoucí hotely, které vozí do České republiky turisty. Například v pondělí bylo nutné pustit ze střekovského Masarykova zdymadla vlnu, které krátkodobě zvedne hladinu Labe o několik desítek centimetrů a umožní takové lodi opět odplout z Čech.