„Nechceme nic podcenit, už jednou tu ke konfliktu, při kterém došlo ke zranění několika lidí, došlo. Dnes se tu koná současně několik shromáždění. Řádně ohlášené "Shromáždění občanů a příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti" s následným pochodem centrem města, shromáždění občanského sdružení Konexe „Za mír mezi lidmi a za pokojné soužití v Duchcově" a shromáždění občanů „Za toleranci mezi lidmi a za pokojné soužití občanů v Duchově i jinde". Se všemi organizátory je od rána v kontaktu anti-konfliktní tým a všichni přislíbili pokojný průběh," uvedl před začátkem shromáždění tiskový mluvčí PČR Daniel Vítek s tím, že prioritou policie bude zajistit, aby k žádnému konfliktu nedošlo.

V Duchcově se lidé vydali do ulic již potřetí. Poprvé to bylo v polovině května, kdy v Jižním městě brutálně napadla mladý manželský pár skupina Romů a na náměstí se na protest sešlo několik stovek převážně místních lidí. V červnu pak protest zopakovala DSSS, ale účastníci jejího pochodu nedodrželi ohlášenou trasu a ve snaze dostat se na shromáždění Romů zaútočili na policisty. Ti proti nim použili vodní dělo a slzný plyn a na obou stranách bylo několik zraněných. Padesátku příznivců nového hnutí Čeští lvi, která prošla městem před týdnem, místní lidé ignorovali a k jejich akci se nepřidali.

Při sobotním protiromském shromáždění v Duchcově na Teplicku policisté zadrželi jednoho muže, který neuposlechl výzvy policisty. Jeho jednání nakonec kvalifikovali jako přestupek proti veřejnému pořádku.

Shromáždění občanů a příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti začalo před půl čtvrtou odpoledne na parkovišti na náměstí Jiřího z Poděbrad. Svolavatel akce a předseda duchcovské organizace DSSS Jindřich Svoboda vyzval několik stovek lidí, kteří se tu sešli, aby nevyvolávali konflikty s policií a drželi se důsledně povolené trasy pochodu. Uvedl, že město se rozdělilo na dvě poloviny. „Do Jižního města se lidé bojí chodit. A pokud už tam přijdou, jsou upozorněni, že tam nejsou vítáni. Zato cikáni jsou i ve zbytku města na každém rohu," řekl v úvodním projevu Svoboda. Účastníkům na parkovišti rozdávali pořadatelé mapky s vyznačenou trasou pochodu a nabízeli balenou vodu i noviny DSSS.

Po půl čtvrté se průvod, ke kterému se cestou přidávalo množství místních lidí, takže jich nakonec byla téměř tisícovka, vydal na předem ohlášenou trasu.

„Nejsme příznivci DSSS, ale ti alespoň přiměli Duchcováky, aby nahlas řekli co se jim nelíbí a že se tu situace rok od roku zhoršuje. Se starousedlíky problémy nebývali, ale cikáni, kteří se sem v posledních letech stěhují, jsou čím dál drzejší a agresivnější", shodla se trojice místních žen středního věku, které jsem oslovila. „Dokud se nezmění legislativa, nepřestanou se jim nesmyslně vyplácet dávky a nebudou donucení hledat si práci, stejně se nic nezmění," uvedla jedna z nich. K průvodu se přidaly, ale pro jistotu šly až na konci. Minulou akci, při níž létalo kamení a skleněné lahve a policie na útok reagovala dělobuchy a vodním dělem, měly ještě živě v paměti.Duchcov 24.8. pohledem Z. Traxlera

Obavy byly ale tentokrát zbytečné a průvod prošel celou trasu bez jediného incidentu. Organizátoři poděkovali účastníkům za účast a klidný průběh pochodu. Teď by měl být v Duchcově relativně klid. „Další akce zatím neplánujeme, vyčkáme, jak se bude chovat místní menšina a jestli dojde ke zlepšení bezpečnostní situace ve městě," uvedl před oficiálním ukončením akce její svolavatel J. Svoboda.

Na průběh shromáždění a pochodu dohlíželo pět stovek policistů pořádkové a dopravní policie, služby kriminální policie a speciální pořádkové jednotky, ze vzduchu situaci monitoroval vrtulník. Důležitou roli jako obvykle sehráli policisté z antikonfliktního týmu, díky jejichž vyjednávání s účastníky pochodu nedošlo k žádným střetům. Při dopravních kontrolách jsme ve vozidlech, která přijížděla do Duchcova, zajistili jednu kovovou tyč, dřevěný obušek a dvě dřevěné tyče. V souvislosti s bezpečnostním opatřením jsme nezaevidovali žádné jednání, které by vykazovalo znaky trestného činu. Po 17. hodině jsme omezili na svobodě muže, který neuposlechl výzvy policisty. Jeho jednání jsme kvalifikovali jako přestupek proti veřejnému pořádku, kterým se bude zabývat správní komise příslušného úřadu. Naší prioritou bylo zajistit hladký průběh všech paralelně probíhajících akcí tak, aby nedošlo k narušení veřejného pořádku ve městě, což se nám díky dostatečnému počtu nasazených sil a práci policistů z antikonfliktního týmu podařilo." Daniel Vítek, tiskový mluvčí PČR.

Ne všichni se ale s tím, že by měl být konec, smířili. Skupina zhruba sta lidí se vydala zpět do ulic. Snažili se proniknout ke starému nádraží a do míst, kde žije nejvíc romských rodin. Ulice ale zahrazovala policejní páska a hlídali policisté. Na pokřikování i argumenty, že chtějí jít jenom na pivo, že jsou tu doma a chtějí jen svobodně projít, policisté reagovali výzvou k rozchodu s tím, že toto shromáždění je již nepovolené. Po osmnácté hodině se shromáždění rozpadlo na malé skupinky, z nichž některé skončily u pěnivého moku v místních hospodách. (OT)