„V komisi jsme se nemohli shodnout. Polovina návrhů byla spíše realistická, komerční a také přijatelnější pro děti a pak tam byla moderna, která je pěkná. Jenže nábřeží je pro děti a moderna by nebyla pro ně," vysvětlil starosta Kadaně Jiří Kulhánek, co rozhodlo. „Tak uděláme dvě sochy a všichni budou spokojení," doplnil.

Původně město oslovilo šest místních umělců, aby se zapojili do soutěže, přihlásili se ale další z celé České republiky. Komise nakonec vybírala z osmi nejlepších návrhů. Zvítězila kovová a částečně „průhledná" skulptura trojice autorů Michala Fialy z Buštěhradu, Davida Melouna z Klášterce a Libora Káchy z Kadaně a pískovcové sousoší Fíka, kterého v pokleku vítá kamarádka Ája, kadaňského umělce Františka Vlčka.

 Jejich návrhy už vedení Kadaně zkonzultovalo i s Jiřím Šalamounem, který dal Fíkovi kreslenou podobu a vlastní autorská práva. „Souhlasí, jen má výhrady k nepřesným velikostním poměrům mezi Ájou a Fíkem. Ty ještě bude potřeba změnit," tlumočil jeho postojstarosta.

Jedna na nábřeží u Kotvy, druhá u loděnice

Dvojrozměrná „průhledná" socha Fíka má stát na začátku nábřeží u bývalé restaurace Kotva. Vyrobena bude z nerezové oceli a cortenového plechu, který rádi využívají například architekti pro jeho ušlechtilou korozi, jež vytváří charakteristickou patinu. Vysoká bude 2,65 metru, široká 2,1 s tloušťkou 30 centimetrů. Záruční dobu má 25 let. 

Pískovcové sousoší, které je holdem kamarádství, bude děti lákat, aby si ho osahaly, vedle loděnice. „Myslím, že Fík i Ája představují to, co bychom chtěli my všichni. Nejen děti. Upřímnost, radost, přátelství," vepsal ke svému návrhu František Vlček. Sousoší má být částečně kolorované a také impregnované, aby odolávalo vlivům počasí. Záruka na něj obsáhne celé století. Socha Fíka na všech čtyřech má být podle autora návrhu vysoká 1,3 metru, dlouhá 2,4 a široká 0,8 metru. Ája má dosahovat 1,15 metru. Tyto poměry ale bude potřeba na žádost Jiřího Šalamouna změnit. 

S umělci a autory vítězných návrhů nyní město uzavře smlouvu. Obě sochy pak dotvoří vzhled Nábřeží Maxipsa Fíka na přelomu září a října. 

Město na ně vyčlenilo 1,7 milionu korun.

Kovový Fík, který vychází z plošné stylizace původní kresby, bude vítat návštěvníky mezi hradem a bývalou restaurací Kotva.

Pískovcové sousoší, zobrazující šťastné setkání Fíka a rozesmáté Áji, bude usazeno vedle haly Vodáckého centra.