Tradičně aktivní je na poli turistického ruchu Krásná Lípa. Ta nyní plánuje ještě rozšířit nabídku pro návštěvníky města, chce totiž s pomocí evropských dotací otevřít muzeum turistiky.

„V budově bývalé radnice chceme představit rozvoj turistického ruchu nejen v Českém Švýcarsku, ale také v Lužici. Expozici rozdělíme do několika sekcí," říká starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Muzeum by tak mělo nabídnout expozici s předválečným i poválečným vývojem turistiky v regionu. Věnovat by se mělo také turistickému značení, které je u nás poměrně velkým fenoménem a ne ve všech zemích bývá zvykem značit turistické trasy.

Chybět nebudou ani historické oděvy, ve kterých si dnešní turisté asi jen těžko umí představit zdolávání prudkých vrcholů v Českém Švýcarsku.

Muzeum plánuje Krásná Lípa vybudovat ve spolupráci s německým městem Grossschönau, které by rádo rozšířilo expozici svého Muzea damašku.

„Shodou okolností se časově rozvoj turistiky přibližně shoduje s velkým rozvojem textilního průmyslu u nás i v Lužici," nabízí jednu ze souvislostí s přeshraničním partnerem Kolář, podle nějž je již nyní patrný nárůst návštěvníků ve městě.

Krásnolipské muzeum turistiky by mělo vyjít na jedenáct až dvanáct milionů korun, drtivou část nákladů by měla pokrýt právě dotace.

ROZHLEDNY

Další velkým projektem, do kterého se chtějí v rámci přeshraniční spolupráce pustit města na Šluknovsku, je výstavba nových rozhleden. Tu kromě Krásné Lípy, Varnsdorfu plánují také v Rumburku. Tam by měla nová rozhledna vyrůst na Strážném vrchu.

„Snažíme se přesvědčit lidi, že je potřeba zkrášlovat naše město," vysvětluje rumburský místostarosta Alois Kittl s tím, že obyvatelé města si často myslí, že Rumburku stačí jedna rozhledna na Dymníku.

Města i celé regiony se snaží také o propagaci na nejrůznějších veletrzích cestovního ruchu, případně podobných akcích.

„My se představíme v červnu v Sebnitz na celoněmeckém srazu turistů, kam by mělo dorazit 25 až 30 tisíc lidí," dodává Kolář.