17.40

Zasedání končí. Primátor připomněl, že 6. března bude v Repre Ples města Mostu. Končíme on-line zpravodajství.

17.20

"Rozpočet města Mostu byl schválen a za to vám děkuji," prohlásila náměstkyně Ilievová. Pro hlasovalo 32 zastupitelů, 8 bylo proti, nikdo se nezdržel. Před hlasováním neuspěla ani Hana Jeníčková (SMM), která žádala vytvoření rezervy ve výši 1 milion korun pro zviditelnění města jako Evropského města sportu. Ani její kolega Miroslav Fencl (SMM) neuspěl, neprosadil zvýšení dotace pro Fotbalovou akademii Josefa Masopusta z 3,5 na 5 milionů korun. Před hlasováním Blanka Nešporová (SMM) kritizovala plat nového jednatele městského divadla Václava Hofmanna (ODS), který je výrazně vyšší než odměna bývalého jednatele Luboše Pitína (SMM). Podle opoziční zastupitelky Nešporové vládnoucí koalice udělila Hofmannovi "trafiku". ODS není v koalici. Hofmann byl dlouholetým ředitelem divadla, odkud musel za bývalé vlády SMM odejít. V reakci na Nešporovou Hofmann uvedl, že Pitín byl náměstkem primátora, a proto nemohl mít jako uvolněný zastupitel mzdu v městském divadle. "Moje práce je v divadle potřeba. Spolehněte se, že divadlo nevysaju," řekl Hofmann zastupitelům. Za to sklidil potlesk.

17.11

Arnošt Ševčík (SMM) připomínkoval úspornější financování dopravního podniku. O reakci požádal nový předseda představenstva podniku Bronislav Schwarz. „Plně podporuji rozpočet," řekl Schwarz. Podle něj po lednové změně vedení podniku město ušetří osm milionu korun.

17.06

Začala diskuze o návrhu rozpočtu. Opoziční zastupitel Jan Syrový (SMM) a bývalý ředitel městských technických služeb kritizuje, že technické služby mají dostat od města o 10 milionů korun méně. Podle Syrového škrty způsobí, že bude městská firma ve ztrátě nebo bude muset omezit činnost či snížit kvalitu služeb. Syrový žádá o 3 miliony více na čištění města, o 1 milion více pro aquadrom, o 700 tisíc více pro Benedikt a o 5 milionů více pro údržbu zeleně. Luboš Pitín (SMM) žádá radní, aby zvýšili příspěvek pro klub mládežnického hokeje a krasobruslení o 5 milionů korun.
Návrhy opozice neprošly. Vládnoucí koalice Severočeši Most-ANO-KSČM opoziční sdružení přehlasovala.

16.50

Přestávka skončila. Slovo si bere ekonomická náměstkyně Vladimíra Ilievová (ANO).

16.40

Chystá se hlasování o městském rozpočtu na rok 2015. Opozice požádala o přestávku. Bylo jí vyhověno. Více o návrhu rozpočtu najdete zde

16.29

Diskuze občanů je dnes nezvykle dlouhá. To je po řečnickém půstu v posledním období překvapivá novinka. Karel Novotný (ČSSD), zastupitel  a náměstek ministra průmyslu a obchodu, se vyjadřuje k limitům těžby. Novotný je známý tím, že je na straně horníků. Reagoval na vystoupení zelených. "Chápu emoce, ale nechme ministra, aby si udělal názor," řekl Novotný. Věří, že vláda zaujme jednotné stanovisko k limitům letos v létě, jak bylo již avizováno. Zastupitel Adolf Sigmund (Severočeši Most) upozornil kolegy, aby diskuzi občanů nechali občanům. 

16.23

Opoziční zastupitel Luboš Pitín (SMM) a náměstek Marek Hrvol se pohádali kvůli financování krasobruslení. Pitín zpochybňoval náměstkovo tvrzení o odměně pro trenérku. Hrvol se proti tomu ohradil. Do slovní přestřelky vstoupil Bronislav Schwarz, předseda Severočechů, který jako poslanec vstoupil do diskuze občanů a hájil Hrvola. Schwarz si vyžádal dokumentaci o využití městských dotací oddílem. 

16.16

Mostečanka Jana Peřinová požádala v diskuzi občanů, aby město koupilo i blok 5, pokud koupí bloky 31, 34 a 35. Peřinová dlouhodobě upozorňuje na problémy v poloprázdném soukromém bloku 5, kde bydlí a kde už několikrát kvůli dluhům hrozilo například odpojení od vody. 

16.11

Alena Dernerová (Severočeši Most) navrhla, aby město problémové bloky 31, 34 a 35 koupilo. Podle političky se tím dá předejít dalším potížím. Nevěří soukromému investorovi. Dernerová nedaleko vybydlených bloků bydlí. Potvrdila problémy včetně zásahů strážníků a hasičů.

16.01

Mostecký herec Jiří Kraus, volební kandidát Strany zelených, hájil právo obyvatel Horního Jiřetína na domov. Přečetl dlouhý text psychologa Milana Hudce, který popisoval důležitost domova a útrapy při jeho ztrátě hlavně u starých lidí.

15.47

Mostečan Jiří Holý upozornil na problém, který trápí obyvatele obytné zóny v ul. Mikuláše Alše mezi sportovní halou a gymnáziem. V opuštěných blocích 31, 34 a 35 v jinak lukrativní čtvrti se zdržují bezdomovci a narkomané. Místní varují, že domy má koupit pražský investor a udělat v nich s podporou státu 105 malometrážních sociálních bytů.  "Je to neštěstí," řekl Holý. Podle místních hrozí vznik dalšího Chánova či Stovky. Podle náměstka Hrvola bude mít vedení města příští týden na stole záměr a bude o tom dále jednat. V jednom bloku mají být pečovatelské byty, ve zbylých nájemní byty. Pro koho, to nikdo zatím neví. Drvol připustil riziko a nevyloučil odkup domů městem. Bloky jsou údajně k mání za 11,5 milionu korun. 

15.36

Mostecký lékař Petr Končel, člen Strany zelených (není zastupitel), reagoval na článek v Mosteckém deníku, v němž primátor vyjádřil svou podporu pokračování těžby k Hornímu Jiřetínu. Končel upozornil na zdravotní rizika spojená s další těžbou uhlí. Odvolal se i na vědeckou studii.

15.28

Lucie Herinková, zastupující rodiče dětí v krasobruslařském oddíle, uvedla, že ji zneklidnila situace kolem financování mládeže. „Politický boj ohrožuje sportovní činnost našich dětí," sdělila. Požádala vedení města, aby dalo oddílu tolik peněz jako loni. „Nebráníme se podpoře, ale v rozumné výši," řekl náměstek primátora Marek Hrvol (Severočeši Most).

15.18

Seniorka Alena Hynešová kritizuje, že město dává peníze do Chánova. Vadí jí také výstavba chodníku Most-Chánov. Upozorňuje na nepořádek v některých částech města. Nahlas se zamýšlí nad tím, že městská policie dostává dost peněz, ale u Stovky ji moc nevidí. Kritizuje i spekulanty s byty. Primátor reagoval, že hlídky ve Stovce by již měly být posíleny. Zlepšit by se měl i pořádek. Chodník do Chánova je dlouhodobě připravovaný projekt, který je součástí dotovaných úprav sídlišť Stovka a Chánov.

15.11

Začala diskuze občanů. Jan Hrubeš ze Strany zelených v Mostě (není zastupitel) vyjádřil podporu obyvatelům Horního Jiřetína, kteří odmítají prolomení těžebních limitů. Dodal, že si váží práce horníků, ale nyní, podle něj, jsou jen nástrojem uhlobaronů. Zmínil propouštění na šachtách od 90. let, které nesouviselo s limity. 

15.02

Jednání začalo. Po úvodních slovech se blíží diskuze občanů. Přišlo jich docela dost, desítky. Mezi nimi jsou i rodiče, kteří mají děti v mládežnickém hokejovém a krasobruslařském oddíle. O jeho financování se už delší hovoří. Město mu chce dát z počátku méně peněz. To se nelíbí opozici.

14.42

V sále jsou už první politici. Z reproduktoru hraje diskotéková hudba. Za chvíli ji vypnou a měl by promluvit primátor Jan Paparega (Severočeši Most).