Dlouhá cesta skončila! Lubomíra Kučeru přivítali v neděli na náměstí kamarádi, rodina a na tři sta Chomutovanů. Vrátil se totiž z cesty po Česku, která trvala rovné tři týdny a při níž ušlápl skoro 2100 kilometrů, aby přitáhl pozornost ke čtyřem postiženým lidem z Chomutova. Jízda je u konce, sbírka na jejich zdravotní pomůcky ale poběží ještě do konce září.

„Přivítání to bylo pěkné," je stále dojatý Lubomír. „Rodina mě přijala vřele a kolegové mi psali esemesky, že jsou na mě hrdí," těší ho. Chvála hřeje o to víc, že nešlo o snadnou cestu s jednoduchým cílem. „Byla to neskutečná makačka. Denně jsem seděl v sedle 8, 9 hodin a kolikrát už nevěděl, jak si sednout, aby tělo nebolelo. V první etapě bylo strašné vedro, v té druhé lilo a byl jsem stále mokrý jako myš, až pak se to vybarvilo," přiznal čerstvý padesátník, který naplno zapnul svou vůli. Držela ho hlavně podpora rodiny a fanoušků. „A také vzkaz mojí maminky, který jsem si přečetl v novinách. Už kvůli ní jsem si nemohl dovolit to zabalit," dodal Lubomír.

Lubomír Kučera s jedním z handicapovaných - s nevidomým Petrem.Zdroj: MMCH/ Stanislav Král Lubomír Kučera s jedním z handicapovaných - s nevidomým Petrem.Autor: MMCH/ Stanislav Král

Jak je mu teď po těle? „Docela fajn. V noci mě trochu bolely nohy, hlavně kolena, ale ne víc, než každou předešlou noc," směje se Chomutovan. Aby mohl cestu podniknout, vybral si větší část své letošní dovolené a včera už zase nastoupil na noční. Pracuje jako výpravčí.

Během jeho jízdy po městech Čech a Moravy přiteklo na transparentní účet zřízený městem více než 16 tisíc korun, za které budou pomůcky. Další příspěvky dárci vhazovali do přenosných kasiček nebo plynuly z koupě triček „Chomutov pomáhá," které pro cyklojízdu nechalo jako hlavní partner vyrobit město. Spolu s příspěvky sponzorů se podařilo celkem vybrat něco přes 40 tisíc korun.

Aby mohl Lubomír obdarovat všechny čtyři handicapované, potřebuje ale shromáždit 76 tisíc korun. Mezi dary je například nový invalidní vozík pro jedenáctiletého Radima a speciální pomůcky pro další dvě děti a jednoho nevidomého muže. „Doufám, že se podaří získat všechny peníze, nerad bych, abychom museli nějak škrtat," dělá si starosti. Protože nechce nic ponechat náhodě, chystá se oslovit další sponzory.

Primátor Chomutova věří ve zdárný konec sbírky. „Jsme teprve v druhé půlce toho všeho. Důležitá byla Lubomírova cesta a jeho příjezd, protože se lidé dozvěděli, že se tu něco děje. Takže bych se nebál, že se nepodaří ty peníze vybrat," uvedl Daniel Černý pro Chomutovský deník. „Chomutováci už mnohokrát dokázali, že tyto věci chápou a jsou ochotni pomoci," je přesvědčený.

Město cyklojízdu Lubomíra Kučery od začátku podporovalo. „Byl jsem od začátku nadšený tím, že se někdo sám a dobrovolně snaží nezištně pomoct," ocenil primátor.

K předání speciálních darů pro sedmiletou Kačenku, šestiletého Mattiase, jedenáctiletého Radima a 44letého Petra má dojít v listopadu. Vlastně tedy půjde o takový předvoj Ježíška.

Letošní cyklojízda nemá zůstat ojedinělým počinem. Navázat by na ni měla další akce, zatím však nemá přesné obrysy. „Ještě si musím rozmyslet, jakou by měla mít formu, asi už to nebude cyklojízda, protože musím přiznat, že to na silnicích není zrovna bezpečné. Rád bych ale pokračoval, aby to neupadlo v zapomnění," uzavřel muž, který má zvlášť na zřeteli to, že je kolem spousta lidí s handicapem a tím i ztíženou možností žít podle svých představ. Koneckonců i jeho vychovala maminka s handicapem.