Nakonec pověřili městskou radu, aby jednala s ministerstvem vnitra o možnosti takovou vyhlášku přijmout.

Před samotným hlasováním přišel ještě s protinávrhem primátor Jaroslav Kubera (ODS). Chtěl, aby se město na ministerstvu vnitra poptalo na možnost případného zjišťování totožnosti zahalených muslimek. Když ale Iva Dvořáková trvala na svém původním návrhu, Kubera ustoupil.

Vše je důsledek toho, co Arabové v Teplicích letos ve velkém dělají. Lidé nadávají na jejich nepořádek a hluk.

Mnoho hostů teplických lázní přijíždí právě z arabských zemí. S nimi ale do Teplic dorazí i celé početné rodiny. V centru města a především pak v lázeňské části a parcích, to je vidět.

Návštěvníci z arabských států narušují při svých piknicích noční klid, nechávají po sobě v parcích odpadky a ohrožují v autech bezpečnost. Vedení města a policie se radilo s představiteli firem, které arabské klienty do lázní vozí, jak je přinutit, aby nedělali nepořádek. Podle náměstka primátora Hynka Hanzy to je ale běh na dlouhou trať. Klientela se tu střídá, a když jednu skupinu poučí a navyknou na místní režim, tak už odjíždí domů a přijíždí jiní.

Potvrzuje to i šéf teplických strážníků Michal Chrdle. „Za čtyři týdny je nepřevychováme, a když už konečně začne po sobě uklízet jedna skupina, přijíždí místo nich nová. Pokuty jim nevadí, protože mají peníze."

Vedení města proto s místními zástupci muslimské obce řešilo, co dál. „Při modlitbách budou vysvětlovat, co se v Česku smí. Budou také rozdávat letáky, které by měly být ve všech lázeňských domech," podotýká za vedení Teplic náměstek Hynek Hanza.

Zákaz zakrývání obličejů může být dalším obraným krokem města.

-------------

Reakce z muslimské strany…

Ženy na to mají právo

Muslimové mají Českou republiku rádi, řekl v rozhovoru pro Právo předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muneeb Hassan Alrawi, český muslim iráckého původu. Zakazovat zahalování muslimským ženám však považuje za jasnou diskriminaci.

„Proč mám ukazovat svou tvář, když si to nepřeji? Komu ubližuji tím, že mě nevidí?" reaguje na plány Teplic předseda muslimských obcí.

„Jiná věc je, že na to místní populace není zvyklá. To je stejné, jako by zákon řekl ženám, že nesmí nosit podprsenky. Ženy na to mají právo, mají právo vybrat si, komu se ukazují," podotýká v rozhovoru Muneeb Hassan Alrawi.(pem)