Horník, metař nebo kopáč. To jsou povolání, u kterých bychom čekali menší zájem. Ale do „zakleté" čtveřice profesí, které leží na úřadu práce i několik měsíců, patří profese z úplně jiného soudku. Nejčastěji zájemce odradí především nejistý výdělek v kombinaci s tím, že jde o odpovědnou práci, která je ke všemu fyzicky i psychicky náročná.

Doktoři a zubaři

Lékaři všeho druhu jsou bez pochyby uznávanou profesí. V Ústí nad Labem je však o doktory a zubaře nouze. Naprosté většině uchazečů chybí potřebná kvalifikace.

Jaké profese lidé na Ústecku (ne)chtějí
Profese, které netáhnou:
Na ústeckém úřadu práce visí i několik týdnů nabídky na
následující pracovní pozice:

Pracovník ostrahy (22 nabídek)
Telefonní operátor (20 nabídek)
Mechanici (20 nabídek)
Obchodní zástupce (15 nabídek)
Kuchař nebo číšník (13 nabídek)
Řidič (7 nabídek)

Profese, které se na úřadu práce neohřejí:Naopak jsou povolání, která na úřední nástěnce dlouho nevydrží. Je to hlavně kvůli tomu, že si uchazeči mohou udělat rekvalifikaci.

Učitelé a lektoři (11 nabídek)
Stavebníci a pokrývači (6)
Účetní (5 nabídek)
Svářeči (4 nabídky)
Obráběči, zámečníci (4 nabídky)

„Tyto profese samozřejmě není možné standardně rekvalifikovat a jejich vykonávání je vázáno na vystudování lékařských fakult, což je samozřejmě náročné na čas i vědomosti," vysvětlil analytik ústeckého úřadu práce Michal Tuček.

Řidiči náklaďáků

Snad každý kluk touží aspoň jednou řídit náklaďák. Ale jen co vyrostou, tak je na vysněném povolání odradí to, že se jedná o noční práci s velkou zodpovědností. Často se stane, že řidič tráví doma jen několik dní v měsíci.

„U této profese by nebyl až takový problém rekvalifikovat uchazeče. Získání příslušného řidičského oprávnění je vázáno na znalost zákonů a vyhlášek, ale uchazeč i se základním vzděláním v případě zájmu požadované znalosti zvládne získat. Zaměstnavatel však často požaduje praktické zkušenosti," uvedl Michal Tuček.

Obchodní zástupci

Pojišťováci, makléři, finanční poradci nebo operátoři. V posledních letech nastal boom těchto honosně nazývaných profesí. Uchazeče o tuto pozici odrazuje kromě etického aspektu také její náročnost. Obchodníci všeho druhu musí totiž oslovit klienty, prodat jim produkt a zvládnout to rychleji než konkurence. Výdělek se proto odvíjí od množství prodaných produktů.

„Jedná se o velmi specifické povolání, kde zaměstnavatelům stačí i základní vzdělání, ale z logiky věci je zřejmé, že toto zaměstnání nemůže vykonávat každý. Povolání vyžaduje obchodní a komunikační dovednosti, což se nedá rekvalifikovat," řekl Michal Tuček.

Číšníci a kuchaři

Nevděčné povolání, kdy mnohdy musíte skousnout nepříjemné zákazníky a ještě doufat, že dají slušné „dýško".

„U těchto profesí „neatraktivita" spočívá v tom, že jsou zaměstnanci odměňováni minimální mzdou a přitom jsou prakticky celou pracovní dobu na nohách," doplnil Michal Tuček.