Dobrý sluha špatný pán. To platí o Labi v Dolních Zálezlech dvojnásob. Jen co se obec vzpamatovala z červnových povodní, už zase pracuje na tom, jak nejlépe využít potenciál blízké řeky. Nové přístavní molo je těsně před dokončením. Úspěch měl také první sezonu provozovaný přívoz.

„Stavba přístavního mola je nyní ve fázi dokončování. Dělníci už budují kotvící prvky. Plovoucí molo se vyrábí zvlášť v dílnách," informoval mluvčí investorské společnosti Ředitelství vodních cest, Jan Bukovský.

Přístaviště otevřou v květnu

Jednotlivé části mola zůstanou v pardubickém hangáru až do dubna příštího roku. V Dolních Zálezlech se přístaviště veřejnosti otevře před začátkem plavební sezony v květnu. Využívat jej budou moci majitelé osobních lodí i malých rekreačních plavidel, například člunů a plachetnic.

Náklady na výstavbu mola se podle Bukovského pohybují okolo 15 milionů korun. „Jak ukazují statistiky, vodní doprava se v zemi těší stále větší popularitě. Investice zvýší turistickou atraktivitu celého regionu," doufá Bukovský.

Katamarán bude na řece déle

Právě malá lodní turistika má za cíl přitáhnout do místa turisty. O to se vedení Dolních Zálezel snaží dlouhodobě. Tento rok se mu například podařilo obnovit přívoz přes řeku do protějších Církvic.

„S první sezonou jsme spokojeni, lidé zájem měli. Přesto budeme v nejbližších dnech řešit, zda budeme moct jezdit i příští rok. Z katamaránu nám poslední den sezony totiž ukradli motor za 150 tisíc korun," sdělil dlouholetý kapitán a převozník Josef Třešňák.

ČÍSLO DNE: 999 Tolik lidí o prázdninových víkendech převezl přívoz přes řeku z Dolních Zálezel do Církvic. Z toho bylo 498 dospělých a 86 turistů na vozíčku. Kanadský katamarán přes řeku letos také převezl 188 kol, 29 psů a 24 kočárků.

Starosta Dolních Zálezel Miroslav Suchý chce v převážení turistů však pokračovat. Přívoz podle něj doplňuje síť blízkých cyklostezek.

„Chtěli bychom rozšířit dobu, kdy katamarán jezdí, na čas od 9 do 18 hodin. Současně máme zájem prodloužit sezonu od dubna až do října. Nejdřív však budeme muset vyřešit ten motor," přiblížil plány do budoucna Miroslav Suchý.

Letos přívoz fungoval jen o prázdninových víkendech. Přesto převezl na tisíc turistů. „Zájem byl takový, že kdybychom měli více pracovníků, jezdili bychom v létě i přes týden. Jenže povolání převozníka, to je spíš poslání. Sehnat lidi je potíž," objasnil kapitán Třešňák.

Řeka má potenciál, služby ale kulhají

Řeka by podle něj přitom mohla dát práci až tisícům lidí. „Cyklostezky tu fungují výborně. Celou dobu ale pláču nad službami, které naopak nefungují vůbec," sdělil kapitán.

Lidé si podle jeho slov nemají kam zajít na toalety, kde se najíst, kde přespat nebo se jen tak zastavit.

„Vždyť první restaurace u vody je od Drážďan až na Píšťanském jezeře," postěžoval si Třešňák.

Přístaviště V Dolních Zálezlech rostoucí přístaviště je jedním ze šesti, které mají v nejbližší době na Dolním Labi vzniknout. Jednotný tendr Ředitelství vodních cest na všechna mola vysoutěžila firma Zakládání staveb za 74 milionů korun. Náklady na molo v Dolních Zálezlech se podle investora pohybují kolem 15 milionů korun. Obec investor vybral kvůli vhodnému profilu řeky i zájmu tamní samosprávy. Pro veřejnost se přístaviště otevře v květnu příštího roku. Kromě mola pro osobní lodě přístaviště nabídne stání až pro patnáct malých rekreačních plavidel. Autorem návrhu celého přístaviště je architekt a urbanista Patrik Kotas.

Také starosta Suchý by uvítal větší zájem živnostníků. V obci chybí restaurace i ubytování pro turisty. Penzion soukromník vloni prodal. „Noví majitelé ho mají už rok, dosud v budově však nic není. Určitě s nimi chci jednat. Pan Třešňák má pravdu v tom, že tohle je průšvih. Těm lidem musíme něco nabídnout," přiznal Suchý.

Přilákat turisty do místa přitom může i právě dokončená naučná stezka na Chvalov s názvem Polabské pohledy. Trasa je značená od přívozu přes obec až do Chvalova. Lemuje ji pět informačních tabulí, jsou na ní také tři sezení.

„V příštím roce plánujeme i opravu koryta Moravanského potoku. Turistická stezka podle něj vede až k devítimetrovému vodopádu. Značení od přívozu dokončíme co nejdřív," přislíbil starosta Suchý.