Ničivé  povodně v Křešicích zasáhly okolo 250 domů. Nevynechaly ani „hasičárnu", obecní úřad nebo místní školu i školku. Právě tam se teď připravují na nový školní rok. Do školy nastoupí i několik prvňáčků. Na rekonstrukci poničeného interiéru zbývá jen několik dní.

„Je toho hodně. Museli jsme dokonce stáhnout i zaměstnance z dovolených. Pomáhají všichni – dělníci, dobrovolníci, ale i učitelé. Mnozí bez nároku na honorář," připomněla Lenka Špittová. Na opravách školy se pracuje nepřetržitě od června. Voda se nejvíc podepsala na suterénu se školní družinou a šatnami. Práce však neskončí ani s příchodem školáků.

„Musíme improvizovat. Suterén je bez omítky, stěny jsou obouchané a vlhkost prostor je vysoká, stále schnou. Družinu i šatny jsme museli přemístit do patra," uvedla ředitelka.

Vlhký a otlučený suterén školy červnové povodně skutečně stále prozrazuje. První patro však oproti tomu září barvami, třídy voní novou výmalbou. „Trochu se s tím mazlíme. Snažíme se nahradit vytopené prostory. V podstatě už ale zbývá jen nanosit nábytek. Věřím tomu, že všechno potřebné stihneme," dodala Špittová. Dětem se však zatím nezpřístupní  venkovní prostory. Upravovat se budou až během září.

Zatopená byla v Křešicích i školka, která dětem sloužila teprve necelý rok. „Za své vzaly podlahy. Jejich výměna přišla na 350 tisíc. Suterén vyjde přibližně na milion korun. Musíme připočítat i zahradu. Celkové opravy školy se tak vyšplhají přibližně na dva miliony," odhadovala ředitelka Lenka Špittová.

Povodněmi utrpěly i jiné školy na Litoměřicku. Investicí 3,5 milionu korun zaplatí dopad povodní na Základní škole v Terezíně. Terezínská školka hlásí škodu 1,5 milionu. Děti se do ní zatím vrátit nemohou. „Ve školce bylo přibližně čtyřicet čísel vody. Vytopené byly všechny pavilony. V září ještě otevírat  nemůžeme. Děti budou zatím navštěvovat provizorium ve školní družině nebo náhradní školku v Nových Kopistech. Provoz bude omezený. Věříme však, že po září původní prostory školky otevřeme," sdělila starostka Terezína Růžena Čechová.

Škola v Českých Kopistech se otevře podle plánu. Zatopené byly jen sklepy.