Velemyš obláčkovou mohou nově obdivovat návštěvníci ústecké zoologické zahrady. Hlodavec, známý také pod dřívějším názvem krysa obláčková, pochází z Filipín, kde žije na jediném ostrově Luzon. Ústecká zoo tato zvířata představuje vůbec poprvé.

Královský pár?

„Samce jménem William jsme získali darem ze Zoo Vídeň, kde se vloni v říjnu narodil. Do naší zoo dorazil 12. června a zabydlel se ve společné expozici s tanami severními, které také obývají jihovýchodní Asii. Přes měsíc čekal na partnerku, která dorazila 15. července ze Zoo Ostrava. Jedná se o čtyřletou samici, která byla dosud beze jména, takže jsme ji pojmenovali jménem Kate," vysvětluje mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.

Z veterinárních důvodů se obě zvířata spojovala až po dvou týdnech, vše proběhlo v pořádku, bez jakékoli známky agresivity. Každé z nich nocuje ve „své" boudičce, ale občas je chovatelé přistihnou společně v jedné z nich.

Aktivní jsou spíše později odpoledne či k večeru, takže pro návštěvníky je příznivé letošní prodloužení otevírací doby, kdy je zoo možno opustit do 21.00 hodin.

Váží až 2,5 kg

Velemyš obláčková patří mezi hlodavce, dosahuje hmotnosti až 2,5 kg. Živí se rostlinnou potravou, v tropických pralesích jsou to listy, plody a části rostlin.

„V zoo dostávají větve stromů a keřů, kde kromě listů okusují i kůru, dále listy pampelišek a nejrůznější druhy zeleniny. Kate a William si u nás oblíbili zejména červenou řepu a mrkev," říká chovatelka Jana Klementová.

Ohrožený druh

Velemyš obláčková je sice zapsána v Červené knize ohrožených druhů, ale v kategorii „málo dotčený". Populace je stabilní, i když je tento druh ve své domovině loven pro potravu, dále jej ohrožuje úbytek pralesů, tedy ztráta přirozeného prostředí.

V evropských zoologických zahradách jej v roce 2014 chovalo 17 institucí, přičemž významnou roli hrají české zoo (Plzeň, Jihlava, Praha, Ostrava). Poslední tři jmenované dokonce drží primát v počtu odchovaných mláďat.