Osmadvacet mužů, čtyři ženy a pět dětí z Afghánistánu, Pákistánu, Bangladéše a Barmy zadržely hlídky koncem srpna v obci Klíny poblíž hranic. „Máme indicie, že je tam navezlo dodávkové vozidlo," řekl plukovník Pavel Češka, šéf krajské cizinecké policie. Dodávka měla zřejmě bulharskou poznávací značku. Vlastníka se zatím nepodařilo identifikovat.

Organizátor tranzitu mohl vydělat přes milion korun. Podle zjištění policie běženci platí za převozy po Evropě až 1 500 eur za osobu.

MOSTECKO PĚŠKY Policie v Ústeckém kraji za letošních devět měsíců zadržela 417 nelegálních migrantů, z toho 186 cestovalo ve vlacích, 74 v autobusech, 110 v dodávkách a jiných autech, 10 jich bylo zadrženo na benzince a zvláštním případem je Mostecko, kde hlídky zajistily u hranic 37 migrantů, kteří šli do Německa pěšky.

Od ledna do konce září cizinecká policie odhalila v Ústeckém kraji již 26 převaděčů. Jedná se hlavně o občany Maďarska a Švédska, kteří jsou arabského původu.

Speciální policejní tým zajišťuje i padělky cestovních a osobních dokladů. I to je výnosný obchod. Například dva Iráčané měli padělky portugalských „občanek", které koupili od jednoho Súdánce za 500 eur.

Podle policie nelegální migrace do konce roku asi poleví kvůli zimě, je to už vidět na nižších zářijových číslech.

Máme se bát? ptá se rada

Plukovník Češka se situací v kraji seznámil Hospodářskou a sociální radu Mostecka, které dělají uprchlíci starosti. Co se týče nelegální migrace, je Ústecký kraj třetí nejzatíženější v ČR. Před ním jsou jen Praha a jižní Morava.

Podle cizinecké policie se obyvatelé Mostecka nemusejí bát toho, že by migranti v regionu zůstávali. Zaznamenané případy se týkaly tranzitu pokusů dostat se hlavně do Německa či Švédska. Zvláštní skupinou jsou cizinci z některých arabských zemí, hlavně ze Saudské Arábie a Kuvajtu, kteří pobývali na území kraje s neplatnými vízy. Jedná se o část lázeňské klientely v Teplicích, které víza nestačila na doléčení. I tito cizinci se mají podle policie vrátit do svých zemí.

Členy Hospodářské a sociální rady Mostecka přesto zneklidnila nedávná prohlášení v celostátních médiích, že část uprchlíků se má ubytovat v litvínovském Janově. Za šířením těchto zpráv stojí poslanci ze seskupení Úsvit Národní koalice, které na kritice migrantů staví svou politickou kampaň. „Vyděsilo by nás, kdyby na Mostecku vznikaly ubytováváním uprchlíků další sociálně vyloučené lokality," řekla Helena Veverková, předsedkyně Hospodářské a sociální rady Mostecka, která sdružuje místní obce, firmy a úřady. Podle velké rady má region svých problémů dost i bez migrantů.

Ministr vnitra Milan Chovanec letos při návštěvě Litvínova uvedl, že žádní migranti se na Mostecko dávat nebudou.

„Lidé mají ale stále obavy," řekl Petr Červenka, starosta Meziboří a předseda Svazku obcí v regionu Krušných hor. Svazek, který kromě Meziboří sdružuje obce a města Hora Svaté Kateřiny, Nová Ves v Horách, Brandov, Český Jiřetín, Klíny, Mariánské Radčice, Louka u Litvínova, Horní Jiřetín, Litvínov a Lom, zaslal ministrovi dopis, kde uvedl, že jeho slovům věří.