Mostečtí radní schválili vyhlášení veřejné zakázky na dodávku technologií pro vybudování a rozšíření městského kamerového dohledového systému v Chánově, ve Stovce a jejím okolí. S instalací nových kamer v problémových lokalitách by se mělo začít v příštím roce, celý systém bude zřejmě dokončen až v roce 2013. Jedná se o investici v řádech milionů korun, kterou má spolufinancovat Evropská unie. Přesná cena nového bezpečnostního opatření vzejde ze soutěže firem.

„Rozšíření kamerového systému je součástí Integrovaného plánu rozvoje města Mostu DEMOS,“ upozornil primátor Vlastimil Vozka.

Jedním z cílů tohoto rozsáhlého plánu je prevence: udržitelnost takzvaných deprivovaných obytných zón pomocí zvýšené ostrahy a ochrany majetku pořízeného z veřejných peněz.

Deník nedávno informoval, že v Chánově, kde opravují za desítky milionů korun čtyři paneláky, někdo během tří týdnů třikrát vytrhal a ukradl nové elektrické rozvody v jednom vchodě. Škody již přesáhly sto tisíc korun.

Podle radnice za staveniště zodpovídá dodavatel. „Hledají cesty, jak to zabezpečit,“ sdělila náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

Město si převezme opravené domy na jaře. Pak se musí o bezpečnost postarat samo. Teď využívá jednu kameru a čtyřčlennou civilní romskou hlídku placenou v rámci dotované prevence kriminality.

Krádežím ale nezabránili ani firmou najaté romské stráže. Firma si teď vybírá bezpečnostní agenturu. Předevčírem v domě, kde se kradlo, začali dělníci dávat nová okna. „Dostat se dovnitř už nebude tak snadné,“ řekl stavbyvedoucí Jan Slavík. V Chánově je zatím jen jedna kamera, město jich chce mít v budoucnu nejméně pět.

Čtěte také:Je to tu! Už rozkrádají opravovaný Chánov