Brabec zopakoval, že na vládě je shoda na prolomení limitů uhlí na dole Bílina, kde těží Severočeské doly. Nesouhlasí však s návrhem ministra průmyslu Jana Mládka posunout rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA, kde těží Severní energetická, na rok 2020. „Posunutí je podle mě naprosto o ničem. O tom jsme se přesvědčili v diskuzi s odboráři a s vedením podniku," uvedl Brabec. „Posouvat to o pět let mi připadá alibistické," dodal. Rychlé rozhodnutí si přejí i obyvatelé Horního Jiřetína, který by byl případným posunem hranic těžby dotčen. Podle čerstvého výsledku celorepublikového průzkumu agentury Ipsos odmítá bourání obcí kvůli těžbě uhlí až 70 procent Čechů. Podle Brabce by měly být do vládního materiálu o těžebních limitech zapracovány mimo jiné i výsledky studie dopadů na životní prostředí a na zdraví. „Také by tam mělo být řečeno, co s lidmi na dole bude," uvedl Brabec.

Tiskové konference Brabce a Babiše na dole ČSA se neplánovaně zúčastnilo zhruba 150 horníků. Z publika se ozývala řada výkřiků a nářků. „Chceme pouze práci, nic jiného," zdůraznil místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta a dočkal se mohutného potlesku.

Babiš poukázal na to, že v celé republice je nyní 104 tisíc volných pracovních míst. „A nejsme schopni obsadit některé profese," řekl ministr, jenž byl v dole poprvé. Jak bude hlasovat o budoucnosti těžby, Babiš neřekl. „Rozumím strachu lidí o práci, na druhé straně jsem dostal petici od Greenpeace," uvedl.

Mostecký magistrát je pro pokračování těžby za limity, vedení Litvínova je pro zachování současných hranic těžby na dole ČSA. K výzvě Limity jsme my, podle níž budou Horní Jiřetín a Černice v případě prolomení limitů nenásilně bránit, se připojilo okolo 3000 lidí. (čtk)