„V roce 2013 došlo v okrese Louny k vysokému nárůstu případů vloupání do bytů. Za loňský rok jich evidujeme 34, rok předtím jsme měli 19 případů," vypočítává ze statistik Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Roste i počet vykradených domů

Také počet vykradených rodinných domů byl v roce 2013 o dost vyšší, než v letech minulých. „Vloupání do rodinných domů jsme loni vyšetřovali 87, v roce 2012 to bylo 70," pokračovala pro Deník Střelcová.

Za posledních pět let vyloupili „bytaři" v okrese Louny celkem 314 rodinných domů a 122 bytů. V roce 2013 jsou v obou kategoriích čísla nejvyšší. Zatímco v roce 2009 bylo vykradeno „jen" 39 rodinných domů, o rok později už 60. V roce 2011 evidují policisté v okrese Louny 58 vyloupených domů, v roce 2012 už 70 a loni dokonce 87. Podobná je křivka u vyloupených bytů. V roce 2009 jich zloději vzali útokem 12, o rok později bylo 34 případů. V roce 2011 evidovali policisté 23 vykradených bytů, v roce 2012 jich bylo 19. Loni pak téměř dvakrát tolik 34.

Pro zloděje má cenu leccos

Mylná je představa, že vám případný zloděj nemá co ukrást, neboť máte jen běžné zařízení bytu a osobní předměty. Tímto málo zodpovědným přístupem k ochraně svého majetku se dopouštíte veliké chyby. I starší věci, které máte v domácnosti, mají pro některé zloděje cenu," upozorňují policejní odborníci.

K vloupáním do bytů a domů dochází nejčastěji mezi desátou a čtrnáctou hodinou a o víkendech, když jsou lidé v práci nebo na výletech. Do domů a bytů nejčastěji pachatelé vnikají dveřmi, u rodinných domů jsou také časté zadní dveře a okna.

A jak nejlépe ochránit svůj majetek? Kritická místa jsou hlavně dveře - zárubně, panty a zámek. Důležité je důkladně zabezpečit i okna, sklepní okénka a další stavební otvory. „Důležité je, pořídit si kvalitní dveře s velmi kvalitním bezpečnostním zámkem. Ideální jsou bezpečnostní dveře, ty jsou vyztužené po celé ploše. Nezapomínejme ale i na uchycení dveří, což jsou závěsy, dále zárubeň, čili rám a také kování, tedy ochranný štít vlastního zámku. Zárubeň lze poměrně jednoduše roztáhnout. Zabránit roztažení zárubní lze nejlépe jejich vyztužením a celkovým zpevněním," radí odborníci z řad Policie ČR.

Je dobré zamykat, když v noci spíte

Pozor také na zamykání bytů a domů v noci. Lidé často před spaním zevnitř nezamknou a zloděj má ulehčenou práci. Když majitelé spí, může „úřadovat", otevření dveří je rychlé a neslyšné.

„Zámek by měl být odolný proti odvrtání, či jinému násilnému vniknutí. Opatřen by měl být bezpečnostní cylindrickou vložkou nebo klíčem trezorového typu. Cylindrická vložka by měla být zabezpečená proti otevření planžetou. Vhodným zabezpečením je též přídavný zámek, který je ovládaný z obou stran dveří. Lze ho používat i jako pouhou zástrčku zevnitř bytu, místo uzamykání hlavního zámku," dodávají policisté.

Policistům se loni podařilo objasnit jen čtvrtinu případů

Objasněnost majetkové kriminality, do které vyloupené byty a domy také patří, není dlouhodobě nijak vysoká. V roce 2013 se policistům v okrese Louny podařilo objasnit 26 procent případů majetkové kriminalisty, tedy jen asi čtvrtinu. Rok předtím objasnili 28 procent případů.

Grafika