I když je do komunálních voleb ještě daleko, politické strany už připravují kandidátky. Tradiční strany přitom budou muset navíc počítat s odlivem členů a bedlivě sledovat nováčky na politické scéně. Především vládní hnutí  Ano.

Ano a Ústečané

Velké šance zrovna tomuto hnutí dávají i politologové. Například Rudolf Kučera. Ten vyučuje na Univerzitě Karlově, případně i na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně. „Osobně si myslím, že ANO bude mít úspěch. Příznivě na ni zhlíží i mladí lidé. Například někteří na ústecké univerzitě," řekl politolog Kučera.

Jakub Komárek, krajský manažer hnutí ANO, pak potvrdil, že do komunálních voleb vstoupí. „V podstatě už máme i představu, koho bychom umístili na kandidátky," prohlásil Komárek. „Uzávěrku budeme mít až 20. května a kandidátní listiny ještě nemáme schválené. Takže vám nemohu říci konkrétní jména," pokračoval Komárek a informoval, že v kraji už registrují na 150 členů.

Politické trumfy

Zamíchat politickými kartami ve volbách chtějí ostatně i malá lokální hnutí. Například Ústečané. Ti vznikli teprve loni na podzim. Registrují pouze pět členů. Předseda hnutí Pavel Boček už několika politickými stranami i funkcemi prošel. Hýří optimismem a volebních výsledků se nebojí.

„Chceme pokračovat v hospodárném nakládání s penězi města. Další, detailní body, které budou zajímat naše potencionální voliče, si nechám na později," přiblížil Boček.

Naopak, jistá nervozita začíná být patrná u tradičních stran. Například ODS, která 11. června bude schvalovat kandidátku. Prozradit ovšem žádná jména nechtějí.

Podle informací Deníku by to mohli být  Tomáš Kraus nebo František Nesvadba, který získal přízeň veřejnosti svým vystupováním proti způsobu, jakým město zlikvidovalo Činoherní studio.
Přitom se ale potýkají s úbytkem členské základny. Jak přiznal poslanec Radim Holeček, zároveň předseda ústecké oblasti partaje, na Ústecku registrují už jen  410 členů.  „Úbytek činí téměř dvě stovky lidí. Myslím si, že to je propad o lidi, kteří se o politiku nezajímali," poznamenal.

Pokles členů

Svých zhruba 350 členů má ústecká ČSSD. „Lidi odcházejí a přicházejí. Ale úbytek nepociťujeme," řekl místopředseda Josef Macík. Za pokles členské základny si podle politologa Kučery mohou ale tradiční strany samy.

„Lidé na Ústecku mají k politice obecně velmi negativní vztah. Spustila to ODS a ČSSD, když začaly kraj rozkrádat. Řekl bych, že to zkazily i ostatním politickým stranám," poznamenal Kučera s tím, že výsledky voleb samozřejmě nelze přesně odhadnout.