Navíc graduje spor mezi ředitelem nemocnice Darkem Švábem a lékařem Petrem Vondráčkem, jež na smrt sedmdesátileté ženy upozornil. Vondráček Švába v pondělí vyzval k rezignaci na funkci ředitele.

Vytipované případy

Zatím je potvrzen jeden případ, kdy Věra M. podala pacientce draslík přímo do žíly, čímž jí způsobila zástavu srdce. Zda tak udělala omylem, 
z pomsty či na přání pacientky budou muset rozklíčovat kriminalisté.

Policie teď ale prošetřuje 
i další případy z Lužické nemocnice.

„Jde o vytipované případy, u kterých je třeba prověřit, zda se obviněná nedopustila protiprávního jednání," uvedl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Dosavadní obvinění padesátileté zdravotní sestry, která už v nemocnici nepracuje, je podle něho podložené dostatečnými důkazy. Kdy by mohla být obviněná žena poslána před soud, nechtěl státní zástupce spekulovat.
„Bude to ale v řádech měsíců, minimálně půl roku," uvedl s tím, že mimo jiné bude třeba zajistit spoustu znaleckých posudků.

Policie nechce k dalšímu průběhu vyšetřování sdělovat žádné informace.

Záhadná smrt

Sedmdesátiletá onkologická pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci z 5. na 6. června. Vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala zdravotní sestra. Padesátiletá bývalé sestře za to hrozí až 18 let vězení. Z nemocnice, kde pracovala, byla propuštěna.

Podle spekulací mohla být za údajnou vraždou eutanazie, kdy se obviněná sestra mohla snažit ukončit utrpení nevyléčitelně nemocné ženy.

Podezřelé úmrtí rozhořelo vášně také uvnitř  nemocnice. Lékař Petr Vondráček, který vše odhalil, se pře s ředitelem nemocnice Darkem Švábem 
o to, kdy a jak byla celá událost nahlášena. Spor mají také ohledně úmrtního listu. Na stranu lékaře se nyní postavila i Česká lékařská komora.

„Nabídli mi právní pomoc 
v případě, že bych chtěl celou věc řešit žalobou na ochranu osobnosti," uvedl Petr Vondráček. Ten v pondělí vyzval Švába k tomu, aby odstoupil 
z vedení nemocnice. Kromě ředitele je totiž i předsedou představenstva.

Legálně?

Současně se také rozhořela debata o tom, zda by neměla být eutanazie legální. V současné době je totiž považována za vraždu. Takovou možnost ale politici v čele s ministrem zdravotnictví odmítli.

„Nejsem zastáncem eutanazie. Myslím si, že je to prolomení nějaké hranice, která v naší civilizaci je. Prostě lidský život je posvátný a takto bychom k němu měli přistupovat," řekl Svatopluk Němeček v nedělních Otázkách Václava Moravce.

VÍCE O TOM JSME ČETLI ZDE…

O rumburské nemocnici se loni psalo kvůli pochybení ve zdravotnické dokumentaci. Úřad pro ochranu osobních údajů uložil zařízení pokutu 120 000 korun za to, že dokumenty nedostatečně zabezpečilo a nepořizovalo elektronické záznamy. Ve věci byla podána správní žaloba a nyní se řeší u soudu, sdělil mluvčí úřadu David Pavlát.

Rumburská nemocnice na sebe upozornila už v roce 1999. Pět žen si tam po gynekologické operaci ztěžovalo na úplnou necitlivost nohou, nebo bolesti a brnění. Po vyšetření odborným lékařem (neurologem) bylo řečeno, že jejich potíže jsou způsobeny poškozením nervů dolních končetin při operaci. Na základě toho požadovaly ženy odškodnění od Lužické nemocnice. Ta byla pro podobné případy pojištěna a poškozené ženy dostaly náhradu škody, maximálně však necelých 20.000 korun.

Také o řediteli nemocnice a místostarostovi Rumburku Švábovi média v posledních měsících informovala, a to kvůli obvinění z útisku, vydírání a podněcování k trestnému činu. Policie Švába loni zadržela a pro možné ovlivňování svědků byl měsíc ve vazbě. Šváb podle kriminalistů při poradě městských policistů pobízel podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání a zastrašoval je. Z vydírání byl obviněn později. Bývalému členovi ČSSD hrozí až osm let vězení. Líčení bude 7. října.