Od čtvrtka minulého týdne jsou na cestě účastníci letošního již 4. Rendez – vous na literární cestě, které pořádá francouzský spisovatel literatury faktu Laurent Guillet. Rendez – vous na literární cestě je vlastně Nejdelší historickou stopovanou světa, nebo také putováním za osudem Guilletova prastrýce Josepha Santerre, který za II. světové války, v únoru 1945, zahynul jako válečný zajatec v táboře č. 28 nedaleko Litvínova. Na sedmi zastávkách je pamětní deska, která Santerreho osud připomíná. V neděli již měli účastníci za sebou tři zastávky s pamětní deskou.

Co ještě účastníky čeká?Pondělí 18. srpna: Bad Liebenwerda – Mühlberg an der Elbe a Drážďany.
Úterý 19. srpna: Drážďany.
Středa 20. srpna: Lipsko.
Čtvrtek 21. srpna: Hartmannsdorf bei Mittweida (deska č. 4) návštěva bývalého tábora Stalag
Pátek 22. srpna: Irfersgrün, Pechtelsgrün, Lengenfeld (deska č. 5).
Sobota 23. srpna: Lengenfeld
Neděle, 24. srpna: Plavno (deska č. 6).
Pondělí 25. srpna: Plavno, Litvínov, Teplice (deska č. 7).
Úterý 26. srpna: Most (deska č. 8). Následující den se zahraniční účastníci vracejí domů.

Akce potrvá do 26. srpna, kdy bude zakončena návštěvou Mostu. Na otázku, proč celou Nejdelší historickou stopovanou vymyslel a proč by ji měli zájemci o historii nejen II. světové války absolvovat, její autor Laurent Guillet odpověděl: „Protože si myslím že je důležité, i 69 let po skončení druhé světové války a 100 let od vypuknutí první světové války, připomínat oběti nacistického režimu, barbarství a válek. Obzvláště v dnešní době, kdy na naší planetě stále vypukají nové a nové konflikty. Je také důležité, abychom dokázali, že v roce 2014 je stále ještě možné se shromáždit při originální myšlence a založit evropské mosty přátelství."

Guillet také připomenul, že právě Nejdelší historická stopovaná světa spojuje více než 300 osob ze všech zemí světa. „Dokazuje, že přátelství mezi národy nemusí být jen prázdné slovo," dodává.

V sobotu dopoledne účastníci letošního cestování za historií navštívili Památník Buchenwald. Členy delegace, která zúčastnila návštěvy někdejšího koncentračního tábora, byli zástupci jednotlivých měst a obcí, kterými při své anabázi válečného zajatce prošel J. Santerre. Nechyběli mezi nimi tedy ani zástupci Mostu a Litvínova. Most zastupoval náměstek primátora Zdeněk Brabec, Litvínov pak místostarostka Erika Sedláčková. Účastníkem je také litvínovský kronikář Václav Novotný.

Památku nacistických obětí 36 národností, účastníci uctili položením věnců na bývalém seřadišti. V neděli celou mezinárodní ekipu čekal program ve městě Bad Libwerda, kde mimo jiné navštívili také bývalý zajatecký tábor Stalag IVB. V pondělí všichni vyráží do Mühlbergu a Drážďan.