Už jen osm pracovních dní zbývá na zaplacení pětisetkorunového poplatku za odpad. Přesto Ústečanům dosud zbývá doplatit přibližně 4,7 milionu korun. Pokud tak neučiní do konce září, čekají je nepříjemnosti.
Opoždění platby totiž znamená navýšení poplatku. „Pokud zaplatí poplatek za odpad pro rok 2015 nejpozději do 31. prosince, magistrát jim poplatek navýší o padesát procent. Když uhradí po termínu, bude to dvě stě procent," uvedla Ivana Vítová z inkasního oddělení magistrátu.
Kolik za likvidaci odpadu dlužíme?
Celková dlužná částka od roku 2002, kdy Ústí nad Labem začalo vybírat poplatek za sběr, svoz a likvidaci odpadu, včetně všech navýšení za opožděné platby, narostla na 117 milionů korun. Město výběr poplatku na čas zrušilo díky úsporám za třídění a to v letech 2009 a 2010.
Podle Daniely Pilařové z kanceláře ústecké primátorky k 15. září tohoto roku obyvatelé Ústí společně zaplatili za odpad zhruba 39,8 milionu korun z předepsaných 44,5 milionu na tento rok.
Nedoplatky prý nelze prominout. Například formou jisté dluhové amnestie s tím, že by dlužníci dostali po určitou dobu možnost uhradit původní základní poplatek bez následného navýšení za opožděnou platbu, případně náklady spojené s vymáháním.
„Radní nemají možnost již vyměřené nedoplatky prominout. Musíme je vymáhat podle zákona," podotkla Daniela Pilařová.
Podle Petra Hrdličky, šéfa společnosti AVE Ústí nad Labem, která pro Ústí odpad likviduje, za pětistovku její plátce dostane službu složenou z několika úkonů. Jednak ze sběru odpadu, kdy popelář vezme nádobu, vysype ji a uklidí okolo ní.
Následuje svoz a likvidace. To znamená, že specializovaný automobil odveze odpad na zařízení k tomu určené, v tomto případě na skládku do Všebořic.
„Pokud město nevybere dost peněz na poplatcích, musí platit z jiných zdrojů. To znamená, že ti, co nezaplatí, poškozují všechny své spoluobčany," dodal Petr Hrdlička.