Nejinak tomu bude i letos, svědčí o tom slova prodejce pyrotechniky v OC Forum Veroniky Zwettlerové. „Největší zájem je o jednotlivé rakety nebo celé kompakty, kdy chce mít zákazník s odpalováním ohňostroje co nejméně práce," uvedla prodavačka.

Zábavní pyrotechnika se dělí do několika kategorií, které se mohou prodejci nabízet bez speciálního povolení nebo průkazu. „První skupina je do patnácti let, kdy k odpálení není potřeba otevřeného ohně. Jsou to bouchací kuličky nebo takové ty věci, které se aktivují pomocí například provázku. Poté to podle manipulace s pyrotechnikou je od patnácti a osmnácti až po jednadvaceti let. Od tohoto věku si můžete pořídit sety třeba větších raket nebo pyrotechniky, která se odpaluje například pomocí zápalné šňůry," vysvětlila Zwettlerová.

Mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan uvedl, že každá zábavní pyrotechnika musí mít návod v českém jazyce. „Každý by ho měl striktně vyžadovat. Jde o zdraví všech a to nejen člověka, který rachejtli nebo petardu odpaluje. Lidé by se měli vyvarovat pokusů odpalovat pyrotechniku zasazenou do skleněné láhve. Když dojde k požáru, každý by měl zachovat klid. Platí pravidlo nejdříve chránit život a zdraví, teprve potom majetek," řekl Marvan.