Místostarosta Rumburka Darek Šváb má pozastavené členství v sociální demokracii. Strana se k takovému kroku rozhodla kvůli jeho vazebnímu stíhání Je ale možné, že se se stranou rozloučí úplně.

O pozastavení Švábova členství v sociální demokracii rozhodl v pondělí pozdě večer děčínský okresní výkonný výbor strany.

„Jako předseda MO ČSSD Rumburk jsem si vědom, jaké důsledky to ČSSD může přinést v komunálních volbách, ale jsem přesvědčen, že jsme to udělat měli a museli," uvedl Ladislav Pokorný.

Právě výbor rumburské buňky sociálních demokratů navrhl Švábovi pozastavení členství.

Šváb by ale mohl opustit v nejbližší době sociální demokracii úplně.

„Pan Šváb nezaplatil za loňský rok členské příspěvky, které dělají vzhledem k jeho funkcí místostarosty sedm tisíc korun ročně," řekl Děčínskému deníku zdroj ze sociální demokracie, který si přál zůstat v anonymitě.

Švába nyní stranické orgány vyzvou k zaplacení. Pokud ale příspěvky za loňský rok do konce února nezaplatí, zanikne mu automaticky členství ve straně.

„Pan Šváb již dlouhodobě avizuje, že v podzimních volbách za sociální demokracii kandidovat nechce," nastínil možný vývoj předseda rumburských sociálních demo Ladislav Pokorný.

Šváb čelí obvinění z útisku, podněcování k trestnému činu a vydírání. Zřejmě v souvislosti s jeho kauzou v pondělí zasahovala policie na radnici v Rumburku, stíhán je ale i starosta Jaroslav Trégr.

Sociální demokraté přiznávají svůj podíl na vyhrocené situaci v Rumburku. Šváb je místostarostou více než patnáct let.

„Neseme největší podíl na tom, že člověk jako Darek Šváb mohl rozhodovat prakticky sám, případně se suitou svých poskoků, o městě Rumburk," dodal Pokorný.

Soud Švába poslal 19. prosince 2013 do vazby kvůli možnému ovlivňování svědků. Kvůli této kauze okresní organizace ČSSD Švábovi nyní pozastavila členství.

Post místostarosty si však stíhaný politik zatím udržel. Rumburské zastupitelstvo jednalo o odvolání Švába i starosty Trégra, obviněného z dotačního podvodu, před týdnem na mimořádném jednání. Pro odvolání obou mužů ale zvedlo ruku jen po devíti z 20 přítomných zastupitelů.

Šváb podle kriminalistů při loňské poradě městských policistů pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Své požadavky údajně podpořil zastrašováním. Z vydírání byl obviněn později. Koho měl vydírat, dozorující státní zástupce zatím neřekl. Z paragrafů trestního zákona, pro které je Šváb stíhán, ale vyplývá, že osmiletý trest za vydírání hrozí obviněnému, „spáchá-li takový čin na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti". Politikovi podle dosavadních informací hrozí až osmileté vězení.