„Samozřejmě nás těší, že jsme dostali smlouvu na deset let," řekla Jana Spodniaková, majitelka jedné ze zahrádek u nemocnice. „Pořád jsme čekali, na jak dlouho to bude. Uvažovali jsme o dvou možnostech, na pět, nebo deset let," dodala Spodniaková. Zahrádku koupili před několika lety, pěstují si tam pro svou potřebu zeleninu a nějaké to ovoce. „Vlastní zelenina a ovoce samozřejmě chutná víc, ale dá to dost práce něco vypěstovat. Obzvlášť letos bylo teplé a suché léto, takže to bylo náročné,"přiznala zahrádkářka.

Práce i zábava

Na zahradu však nechodí jen pracovat. „Jako většina zahrádkářů tu máme chatku a relaxujeme tu. Je dobré mít kam o víkendu vyrazit. Být jen zavřená v paneláku si neumím představit," řekla Spodniaková. V kolonii platí dohoda, že minimálně polovinu zahrádky musí tvořit užitková zahrada a druhá polovina pak může být okrasná. „Máme to tak ve stanovách," potvrdila zahrádkářka.

Mičurin

Nejstarší zahrádkářskou kolonií v Chomutově je Mičurinova na Pražské ulici. „Díky naší poloze vedle průmyslové zóny byla naše kolonie investiční rezervou a tak jsme měli smlouvu na dobu neurčitou," vysvětlil předseda kolonie Vladimír Velikanovič. Teď už se tu díky nové smlouvě minimálně deset let nemusí o své zahrádky bát. „Jsme tu od sedmdesátých let a byla by škoda o možnost být v přírodě na kraji města přijít," posteskl si předseda. Podle původní smlouvy zahrádkářům hrozilo, že pokud by se město rozhodlo průmyslovou zónu rozšířit, museli by do šesti měsíců kolonii vyklidit. „Předchozí vedení města by tu nejraději vidělo haly a stavělo. Teď jsme přeřazeni zpátky do rekreační zóny a jsme za to moc rádi," konstatoval Velikanovič. Pro kolonii byla velkým nebezpečím firma Magna Seating. Pokud by se rozšířila, kolonie by přišla o tři zahrádky. „Teď už je to zažehnáno, protože kolonie bude součástí rekreační zóny, která se tu bude tvořit na sousední skládce," dodal předseda.