Rychlé a razantní jako dávka ze samopalu na terč. Tak by se dalo shrnout raketové zvýšení ročního nájmu střelnici v Ústí, které schválili ústečtí radní. Zdejší Sportovně střelecký klub má za provozování nejstarší střelnice ve tvaru amfiteátru na Mariánské skále nově zaplatit místo dosavadních 1 tisíc korun rovnou 86 tisíc.

„Z nějakých historických důvodů byla daná tisícikoruna za rok, což je pro město nevýhodné. Na majetkové komisi jsme celou věc projednávali, vypracoval se znalecký posudek a dle něj se došlo k závěru, že cena může být až 15 korun za metr čtvereční. Nakonec jsme navrhli 14 korun, což je částka, za kterou pronajímáme i jiná sportoviště," uvedl náměstek primátorky Pavel Dufek.

Radní požadují analýzu investic

Město zároveň obdrželo od klubu žádost o prodloužení závazku nevypovězení smlouvy o pronájmu. Tu zatím radní neschválili.

„Klub argumentoval tím, že na střelnici provedl investice od roku 2004 do roku 2013 v řádu 700 tisíc korun a že pravidelně uvolňuje na údržbu 100 až 200 tisíc korun. Nedokáži posoudit rozsah a cenu stavebních prací, nejsem odborník, ale osobně se domnívám, že náklady týkající se opravy, údržby a investic je nutné doložit a zdůvodnit. Žádnou finanční analýzu jsme prozatím ale nedostali," uvedla primátorka Věra Nechybová s tím, že v otázce prodloužení nevypověditelnosti na dalších 10 let je nutné se zástupci klubu ještě jednat.

„Střelecký klub tvrdí, že do střelnice investuje sta tisíce ročně. My jsme názoru že ne, to by muselo být někde vidět," doplnil Dufek. Stanovisko střeleckého klubu pro tuto chvíli není známé. „Nebudeme se zatím vyjadřovat, až po oficiálním sdělení magistrátem," reagoval předseda Sportovně střeleckého klubu Ústí Miloš Maux.

Strážníci začnou střílet v Sebuzíně

Zvýšení nájemného může provozovatelům způsobit problémy. Pomyslnou spoušť neklidu teď navíc zmáčkla i městská policie (MP), která na Mariánskou skálu jezdila střílet.

„Současný roční nájem 20 tisíc korun je pro nás drahý. Od května začneme jezdit na střelnici do Sebuzína, kde jsou o 5 tisíc levnější. Vyšli nám i vstříc a můžeme chodit střílet, kdy se nám to hodí," podotkl zástupce MP Ústí Jan Novotný.

Střelba se mezi Ústečany setkává se stále větším zájmem. Policejní statistiky ukazují, že oproti roku 2014 narostl počet evidovaných zbraní v kraji v roce 2015 o 2226 kusů.