„Zatím to vypadá dobře, úroda se uchránila před chorobami a dalšími neduhy, bude dobrá. Pokud bude pěkné počasí, i přívlastková vína by měla dobře dozrát. Je to ale 
o 14 dní zpožděné," řekla ředitelka Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem Hana Líbalová. Vinařství hospodaří na 75 hektarech vinic na stráních kolem Labe.

„Letošní ročník bude přibližně stejný, jako byl loňský, oproti ročníkům 2010 a 2011 bude ale rozhodně lepší," uvedla Líbalová s tím, že ve zmiňovaných letech úrodu poškodily mrazy a krupobití.

Majitel Českého vinařství Chrámce u Mostu Ivan Váňa  řekl, že zdejší úrodu poněkud poznamenal výskyt plísní, přesto je slušná. „Hrozny jsou pěkné, ale vzhledem k nevyrovnanému počasí je jejich zrání také nevyrovnané. Když bude konec září suchý a teplý, sklizeň bude dobrá. Kvalita nebude výborná, ale mohla by být pěkná," míní Váňa. Odhadl, že letos bude nutné zdejší vína doslazovat. I zde má zrání vína oproti loňsku asi dvoutýdenní zpoždění. „Sklizeň bude menší než vloni, sklidíme asi 200 tun, vloni to bylo přes 300 tun," dodal.

Jako průměrný odhaduje co do kvality letošní ročník vinař z Velkých Žernosek na Litoměřicku Pavel Hrabkovský. „Záleží na počasí, jaký bude podzim," uvedl.

Úroda bude podle něj určitě lepší než v předchozích dvou letech. „Já jsem letos spokojen," řekl. Dodal ale, že se letos musel na svých vinicích potýkat s plísněmi.

„Rád bych byl optimistou, ale spíš má člověk strach, že to bude takový průměrný rok," řekl majitel Vinařství svatého Tomáše z Malých Žernosek Zdeněk Vybíral. „Letos ve vegetaci není žádný předstih, rozhodovat bude podzim," doplnil. Už nyní je ale podle něj jasné, že podzim nebude pro vinice tak příznivý jako ten loňský.