Čilý stavební ruch nyní panuje v objektu Zastávky v lounské Poděbradově ulici. Známý podnik se mění na reprezentativní stánek kultury. Zatím jde vše podle plánu, a tak by měly být prostory veřejnosti představeny už letos v září.

Dělníci pracují v útrobách Zastávky od začátku března a rekonstrukce jim jde pěkně od ruky. „Právě dokončujeme bourací práce, dostavují se příčky a usazení nových oken. Pak přijdou na řadu rozvody elektřiny, vody a kanalizace a omítky," vypočítal stavbyvedoucí Pavel Šimík. „Zajímavé oblé balkony nad hlavním sálem a také výrazné příčné trámy, vystupující ze stropu, zůstanou zachovány," dodal. Že se v objektu něco děje, mohou poznat už i kolemjdoucí, a to právě díky chybějícím oknům.

Vizualizace konečné podoby interiéru Zastávky v LounechAmbiciozní projekt má za cíl Zastávku proměnit do podoby jako z 30. let minulého století. Tedy do časů, kdy vznikla. A to jak stavebně, tak také vnitřním vybavením. Hlavní vchod pro hosty bude v boční ulici, ne přímo z Poděbradovy, jak tomu bylo dřív.

Hlavní budou plesy

Hlavním motivem fungování kulturního zařízení bude pořádání plesů a využití tanečního sálu s pódiem. „Od toho se bude odvíjet zásadní část provozu. Věřím, že prostory si samy „řeknou", jakým směrem se vydáme. Už nyní je ale zájem o využití například pro taneční kurzy, koncerty Lounské 13 a několik víkendů už si zamluvila i taneční škola," prozradil Vladimír Drápal, ředitel Vrchlického divadla, které bylo provozováním Zastávky pověřeno lounskou radnicí.

Již dříve se uvažovalo také o pořádání různých koncertů, popových či dokonce rockových. „Ty tam ale určitě nebudeme dělat. Zaměříme se na jiný typ kultury. Různé organizace a spolky, například myslivci nebo hokejisté, si tam budou moci uspořádat své plesy," navrhuje V. Drápal. „Pro zájemce mám vždy dveře otevřené," usmívá se. Pro komornější akce by mohl být využit i suterén, k jehož přestavbě bude přikročeno v další fázi.

A kdy se veřejnost do zbrusu nových prostor podívá? Otevření je v plánu na začátku září. Tehdy by měl proběhnout den otevřených dveří.