Bezpečnostní situace v Afghánistánu, kde je v současné době na misi šedesátka vojáků ze žateckého praporu, není dobrá. Spojenečtí vojáci čelí častým útoků tamních ozbrojenců, po jednom z nich zemřelo minulý měsíc pět českých vojáků.

Psi pomáhají při stresu

Ti proto hledají různé možnosti, jak zmírnit svůj stres z bojového nasazení. Jednou z možností je canisterapie – uklidňující a do jisté míry léčebná kúra, kdy jsou lidé v kontaktu se psy, kteří vynikají svou přítulností. Tímto nápadem se inspirovali i v americké armádě. Čeští vojáci se rozhodli, že pomohou zatoulanému malému štěněti.

Štěňátko nakonec adoptovala americká vojačka

„Jednou k nám přilezlo malé štěně a chtělo si hrát. Pokaždé, když jsme příště jeli na toto místo, brávali jsme pro něj pamlsky. Místní psi často nemívají právě veselý osud. Postupně se nám v hlavách začal rodit nápad, že by bylo dobré Míšu, jak jsme ho pojmenovali, dostat pryč," sdělil četař Tomáš S.

„V Afghánistánu funguje několik organizací z USA a Evropy, zabývajících se zlepšováním podmínek života místních domácích zvířat. Jednu takovou společnost jsme kontaktovali," dodal s tím, že Míša nyní obývá kábulský psí útulek. Čeká ho  v blízké době převoz do USA, kde psa adoptovala americká vojačka, která se právě vrátila ze služby v Afghánistánu a již si odtud jednoho psa přivezla.