V Praze bojovali za nemocnici první muži a žena tří největších měst okresu Louny. Nemohli tak přijet na setkání se starosty Lounska, které nelogicky na ten samý den, kdy se konalo veřejné slyšení o nemocnici v Senátu, naplánovala hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

Podle Vaňhové nešlo dlouho připravované setkání přeložit. Jenže i o termínu boje za nemocnici se vědělo dlouho a jak dokládá účast, pro starosty byl boj v Praze důležitější. Proč se setkání se starosty nepřeložilo? Proč do Prahy nepřijela hejtmanka ani žádný její náměstek?

„Je to podivné a špatné, že  se obě akce konají ve stejný den. A je samozřejmě škoda, že někdo důležitý z kraje nebojuje s námi," shodovali se starostové v Praze.
Starosta Loun Šabata, starosta Podbořan Reindl, starostka Žatce Hamousová. A celá řada dalších starostů a starostek z celého okresu Louny, z větších sídel i těch nejmenších, bojovali v závěru května v Praze v Senátu za zachování gynekologie s porodnicí a dětského oddělení v Žatci.

Proč nebojovala také hejtmanka Vaňhová nebo některý z jejích náměstků? „Paní hejtmanka se akce v Senátu nemohla zúčastnit s ohledem na dlouho plánovaný a závazný program, tedy setkání se starosty Lounska a Teplicka," sdělila Deníku Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje. Dodala, že akce v Praze se zúčastnil za kraj Petr Severa, vedoucí odboru sociální a zdravotní péče krajského úřadu, který se účastnil i všech ostatních jednání.

Starostové neměli zájem o schůzování v Ústí

Jenže právě starostové Lounska neměli o cestu do Ústí velký zájem, protože jeli do Prahy bít se za nemocnici, byť vedení Ústeckého kraje tvrdí něco jiného a říká, že účast byla značná. V Ústí se probírala nezaměstnanost, kriminalita, doprava a dotace.

Byla škoda pro obě akce, že se termíny nedomluvily lépe, někteří odpůrci hejtmanky tvrdí, že se tak stalo schválně. Hejtmanka podle nich prý nadále může tvrdit, že souhlasí se zachováním nemocnice a bojuje za ni, prakticky to ale údajně moc nedokazuje. Srovnávají její vystupování například s kauzou Šluknovského výběžku, za který se hejtmanka takřka každý den bila v médiích. V případě žatecké nemocnice ale není údajně příliš vidět, její kritici tvrdí, že podporu vyjadřuje jen „naoko". Nešlo opravdu setkání se starosty, kteří stejně nepřijeli, odložit? Termín jednání v Senátu byl také znám dlouho dopředu a pro region bylo jednání v Praze hodně důležité – až životně.
„Setkání se starosty je dlouho dopředu naplánovaná akce, která vyžaduje důkladnou organizaci Všichni byli zvaní s předstihem, jen obtížně šlo celou akci odvolat," zdůvodnila Hanáčková.

Hejtmanka svou nepřítomností (i svých náměstků) na jednom z důležitých jednání pro zachování dvou ohrožených oddělení žatecké nemocnice vzbudila další vlnu nevole mezi částí veřejnosti, která jí vytýká malou angažovanost v kauze žatecké nemocnice.  Ti tvrdí, že opravdová podpora vypadá jinak.

Přesto hejtmanka Jana Vaňhová tvrdí, že za žateckou nemocnicí stojí, stejně jako zastupitelstvo Ústeckého kraje, které přijalo usnesení vyjadřující podporu.

„Podporu žatecké nemocnici jsme jednoznačně deklarovali Hejtmanka hlasovala pro usnesení o podpoře nemocnice, na jednání s pojišťovnami také vyjádřila podporu. Všechny kroky hejtmanky jsou aktivní. Pokud to někdo zpochybňuje, snaží se ji poškodit," dodala Magdalena Hanáčková.