Společnost, která vlastní Žatecký pivovar, má sídlo na Kypru. Zda by se jí dotklo zdanění bankovních vkladů v tomto daňovém ráji, není jasné. Zástupci pivovaru se k aktuálnímu dění na Kypru nechtějí vyjadřovat.

Podle údajů České kapitálové informační agentury je v českém obchodním rejstříku zapsáno 1912 firem se sídlem na Kypru. Jednou z nich je i vlastník Žateckého pivovaru - společnost Kordoni Holdings Limited, která sídlí v hlavním městě tohoto středomořského ostrovního státu Nikósii. „K dění kolem Kypru se nebudeme vyjadřovat," sdělil na dotaz Deníku Radek Vincík, obchodní ředitel Žateckého pivovaru.

České firmy zpravidla využívají Kypr jen jako své sídlo kvůli příznivým firemním daním, peníze v jeho bankách ale povětšinou nemají. Kypr má ale finanční problémy, padl návrh, podle kterého by se měly zdanit vklady v tamních bankách. Mimořádné zdanění vkladů pro získání půjčky od Evropské unie nicméně tamní parlament odmítl.

Žatecký pivovar patří k menším regionálním pivovarům, ročně uvaří zhruba 30 tisíc hektolitrů piva. Zaměstnává přibližně stovku lidí.