Teplický deník sleduje počínání horolezců od samého začátku. Ještě den před odletem jsme hovořili s lékařem a členem této české Expedice Baruntse 2013 Petrem Macholdem, který se zapojil coby záchranář do cvičení hasičů, policie a záchranky v Dubí na E55 při hromadné havárii. Pak už ho čekala dovolená. Do Himalájí se těšil. Považoval to za velkou dávku adrelaninu. Právě on stál na samém počátku celé expedice.

Jak to všechno vzniklo

„Po pohodovém lezeckém dnu v Arcu přichází SMS od Máši:„Na podzim expedice Baruntse. Jedeš?". Co ten lišák zase vymyslel? Podzim napovídá směr Nepál. Jsem pro každou špatnost, takže jedu." Tohle si zapsal do svého deníku Kuba Vaněk, Petrův kamarád z Plzně. Expedice pomalu začala nabírat dech.

„Doma konzultuji se strýčkem Googlem. Nepál, kopec lehce přes 7000m, poměrně lehká normálka, co má sakra za lubem? Volám Petrovi, co máš v plánu? Sjezd na lyžích nebo nějaké lezení, zní odpověď. Lezení zní lákavěji. Severka vypadá hrůzostrašně. Západní stěna vypadá o něco lépe a směr přímo na vrchol ještě nebyl vylezen. Navíc, nástup do stěny ze základního tábora normální cesty, kde se můžeme dobře aklimatizovat. Zkusíme to? Proč ne! Je rozhodnuto." Pokračují záznamy v Kubově zápisníku. Následují schůzky a přípravy na cestu. Je třeba zařídit spousty věcí, včetně povolení. Kluci mají v Himalájích na koho se obrátit. Nepojedou tam poprvé. Slovo dalo slovo, v internetu vyhledávají vhodné letenky.

Petr už má připravený další dva parťáky na normálku - Jirku s Honzou. Ano toto jsou další dva členové naplánovaného týmu: Jan Svoboda a Jiří Zmítko. Ano, je to ten Jiří Zmítko, kterého lidé mohou znát z Mikulova, kde se nějaký čas pohyboval okolo fungování tamních sjezdovek. Sport centrum Bouřňák se stalo na čas jeho životem.

„Pomalu roztáčíme kolečka příprav, letenky, shánění sponzorů, kupení materiálu na hromadu a hledání místní agentury. Lezení v Nepálu není jen tak. Musíte mít permit, styčného důstojníka, partu nosičů, pár dalších povolení a nějaký ten servis v základním táboře. Vše se vcelku daří zajistit a náš plánovaný sraz 26.9 2013 na pražském letišti dostává reálnější obrysy," jsou další zápisky z deníku výpravy.

29. září, kurz Nepál.

Všichni čtyři se scházejí na letišti. Už samotný odlet nebyl ale bez problémů.

„Odlet z Práglu i přes lehký boj s nadváhou našich zavazel proběhl v pohodě. Lehké obtíže nastaly v Istambulu, kde našemu šesthodinovému přestupu přidal Jim Bean. První těžký výstup na palubu letadla naštěstí dopadl dobře a v pátek nás uvítalo Katmandu," zapsal do poznámek na stránkách expedice v internetu Kuba Vaněk.

Expedice Baruntse 2013

A problémy pokračovaly: „Zvolená agentura se neukázala jako dobrá volba. Permit a odlet do Lukly jsme vybojovali až s dvoudenním zpožděním. Navíc jaksi poopomenuli naše jasně dané požadavky, že nechceme jít trek (přesun do základního tábora) stylem 100 vyškových metrů a pak dát rest day. Takže naše plány na 6denní trek jaksi taky berou za své. Bude to tak 7-8, ale uvidíme, přece jen je to Asie. Naštěstí nám i přesto zbyde dost času dát ostrý pokus ve stěně."

1. října – stále Katmandu

Další počínání horolezců lze poměrně dobře zrekonstruovat na základě zápisků v deníku, který si expedice zpočátku vedla. Vybíráme z toho: „Ani druhý pokus na odlet do Lukly (letiště v horách) se nám nepodařil. Po dnešních dalších krasných 10 hodinách na letišti to už skoro vypadalo, že dopadne alespoň vrtulník. Ale nakonec nic. Navíc ani nevíme, kde se toulá cargo (zavazadla). Část údajně už v Lukle, část ještě na letišti Katmandu. Zítra nás čeká další pokus, tak uvidíme. Navíc počasí na horách je celkově na draka, tak snad se to trochu časem zlepší," vysílá prostředníctvím SMS zprávy do české republiky pro své příznivce skupina čtyř českých horolezců.

O den později, 2. října, se konečně podaří přesun do Lukly. Následuje trek do základního tábora. Poslední SMS od Kuby Vaňka přichází 9. října: „Vsichni jsme se dnes uspesne sesli v BC. Pocas je pekny, aklimatizace zda se taky dobra, takze zitra vyrazime do steny. Pocitam tak 6-7 dni."

Byla to poslední oficiální zpráva, která přišla do České republiky před cestou do himalájských skal hory Baruntse do ČR. Mezitím samozřejmě proběhlo několik soukromých hovorů s rodinami, prostřednictvím satelitních telefonů.

10. října nástup do stěny

Příprava na expedici… Lezení na severní stěně Matterhornu. Dvojice Petr Machold a Kuba Vaněk, jinak velmi zkušení a trénovaní horolezci, jak dokládá snímek z příprav na Matterhornu, vyráží na svoji cestu do skal, Jiří Zmítko s Honzou Svobodou na normálku, jak horolezci označují již vyzkoušenou, méně náročnou trasu k vrcholu. Počasí se začíná kazit. Do hor přichází cyklon a s ním husté sněžení. A nepřestává. Situace se opět začíná dramatizovat.

13. 10. Počasí se v Nepálu pokazilo. Pořád hrozně chumelí, Jirka s Honzou se proto raději vrátili z C1 (první tábor) zpět do base campu. Petr s Kubou jsou někde výše, zřejmě v C2. Nemohou dál, vrtulník také pro ně nemůže kvůli počasí, aby je svezl raději zpět dolů.

Teplický deník dostává z Nepálu zprostředkovaně další zprávu, která přichází 15. 10. „Počasí je velmi špatné a stále sněží. Snažíme se poslat pro partu helikoptéry, ale pro počasí to nejde."

Jsme v kontaktu také s maminkou Petra, paní Macholdovou. Vzájemně se informujeme. 15. říjnem ale oficiální veškerá komunikace končí. Redaktoři byli v kontaktu také s člověkem, který měl být původně rovněž součástí této expidice, ale protože jeho manželka zrovna v inkriminovaných dnech rodila, tak zůstal s ní a do Himalájí nakonec nejel. Oficiálně hovořit nechtěl. Prosil o shovívost, šlo už v té době o citlivé informace. Připravovala se pátrací akce. „Nikdo neví, co bude. Prosím nešiřme paniku. Na špatné zprávy je vždy dost času. Držme klukům palce," zněl jeho hlas v posledním telefonickém hovoru do teplické redakce. Kluky v Himalájích dobře zná. S některými už byl na předchozích výšlapech. I jeho působení v Krkonoších hovoří v tom smyslu, že zná hory.

Expedice Baruntse 2013„Na extrémní teploty, které jsou v Himalájích jsou kluci vybaveni. To nelze podcenit. Důležitá je také psychika. Jen pro představu, zkuste zavřít oči, pomyslete na to, že jste v šestém patře v kabině výtahu a šije do vás vítr dvě stě kilometrů za hodinu…" Odpovídal horolezec na dotaz, jak to vypadá v takových horských podmínkách.

Pak se komunikace odmlčela. Na mejl redakce do nepálské agentury, která se na cestě české expedice v místě organizačně spolupodílela, s cílem zjistit, co se děje, nikdo nereagoval. Bez odpovědi zůstala také snaha kontaktovat tamní český konzulát. Až přišla za pár dnů, v pondělí 21. října, oficiální zpráva z Himalájí. Dvojice horolezců ve složení Petr Machold a Jakub Vaněk se pohřešuje. Zprávu o tom přinesl jako první server Idnes.

Postupně info o zmizení části výpravy dávala i další média. Deník nevyjímaje.

Tisková zpráva ke zmizení českých horolezců na Baruntse (říjen 2013) „Po silné sněhové bouři, jež asi před osmi dny zasáhla většinu oblasti Himalájí, zůstali uvězněni ve stěně hory Baruntse (7162 m.n.m.) dva čeští horolezci Jakub Vaněk z Plzně a Petr Machold z Teplic. Na jejich záchranu byl opakovaně vyslán vrtulník, který však vzhledem k nepříznivému počasí a expozici výškového tábora nebyl úspěšný. Všechny záchranné pokusy tak zůstaly bez kontaktu s pohřešovanými. Stan, který dvojice použila na vybudování druhého výškového tábora (asi 500 m pod vrcholem hory) je viditelně poškozen a z větší části pod sněhem. Extrémní podmínky panující na místě a indicie, které záchranný tým má k dispozici, zanechávají takřka nulovou naději na záchranu obou horolezců. Rodiny obou pohřešovaných jsou v úzkém kontaktu se záchranným týmem na místě a nepřejí si sdělovat další informace. Další dva členové expedice (Jiří Zmítko a Jan Svoboda), kteří byli evakuováni ze základního tábora pod horou, nyní čekají na návrat do ČR v Kátmandú. Prosíme o respektování postoje rodin obou nezvěstných horolezců." Napsal Jakub Němec z agentury Salanga, který je přítelem rodiny jednoho z horolezců.

Trekingová agentura Snowy Horizon Treks and Expedition podnikla s pomocí vrtulníku minulý týden ve čtvrtek a v pátek záchranné akce, ale bez výsledku. V sobotu prý záchranáři spatřili z vrtulníku stan, nemohli k němu ale kvůli obtížnému terénu slanit z helikoptéry či se k němu dostat jiným způsobem. Žádné osoby na místě neviděli. Agentura těmito třemi pokusy vyčerpala záchranné možnosti a sdělila, že nyní je na příbuzných či pojišťovně, aby financovali případné další pátrací operace. Je ale třeba brát v úvahu počasí, nadmořskou výšku, nebezpečí lavin a další podmínky na místě. "Peníze v tuto chvíli nejsou až tak limitující. Je ale důležité si uvědomit, že vzhledem k době, která uplynula, je šance na přežití v daných podmínkách velice malá," řekl Jakub Němec. Podle něj je třeba při pátrání brát ohled i na bezpečí záchranného týmu.

Na stránkách expedice, Teplického deníku a také na facebooku, se objevují vzkazy:

Vybíráme z nich :

Lůca: Jsem přesvědčena o tom, že se vrátíte zpátky. Musíte, věřím vám a posílám tolik síly a energie, kolik jen potřebujete…

Spolupracovníci: Věříme, že se všichni vrátíte. Kubo máš tu u nás v kanclu na stole monitory, dokinu, klávesnici, myš, nabíječku, repráky… Přece to místo nezůstane prázdný, vrať se.

Záchranářka: Péťo, jsi bojovník. Už si to dokázal několikrát, vrať se mezi nás do práce.

Monika: Moc si přeji, ať to dobře dopadne! Snad bude štěstí stát na vaší straně.

Ráďa: Kubíčku, zvedni zadek, nasaď ten svůj věčný úsměv a koukej prošlapat cestu dolů! Čekáme tu na vás!

Kajda: Naděje umírá poslední! Nikdo z vás tam nezůstane!

Pavel: Posílám tisíc megatun pozitivní energie. Naděje umírá poslední.

Jarda: Petr je výborný chlap a skvělý lékař. Nemůže tam přeci zůstat.

Růženka: Jsme s rodinami, držíme moc palce. Teď je potřeba doufat. I když šance příliš velké nejsou. Věřím ale v dobrý konec.

23. října

Záchranné akce v okolí nepálské hory Baruntse, kde zmizeli dva čeští horolezci Petr Machold a Jakub Vaněk, budou pokračovat. Českému konzulovi v Dillí Romanu Krasnickému se podle ministerstva zahraničí podařilo dát dohromady tým Šerpů, kteří se pokusí o další záchrannou akci. "Počasí na místě se podle všeho umoudřilo a záchranné akce budou pokračovat," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Ministerstvo se domluvilo s pojišťovnou na záchranné akci. Ve spolupráci s Krasnickým nyní bude dění v Nepálu koordinovat.

Sledujeme dál..... Pátrací akce je nahlášená na středu. Další oficiální zprávy zatím nemáme.

------------------------------------------------------------

Expedice Baruntse 2013

Jaké byly původní plány

Cílem české expedice má být nepálská Baruntse 7162 m n.m. Kopec ležící v těsném sousedství Mt. Everestu a Makalu.

Expedice se pokusí o prvovýstup západní stěnou.Tato stěna má zatím jen jeden prostup ruskou expedicí v roce 1997 po žebru nacházejícím se v pravé části stěny. Česká expedice má v plánu vystoupit levou částí stěny a vytvořit tak přímou cestu na vrchol - tzv. diretissimu. Výstup je plánován na 6 dní ve stěně a bude veden alpským způsobem.

Baruntse 7162 m n.m. Výrazný, symetrický sněhový štít, má čtyři hřebeny a čtyři vrcholy. Na východě je ohraničený ledovcem Barun, který probíhá od severu na jih od Cho, na severo-západě ledovcem Imja a ledovec Hunku tvoří jeho jihovýchodní hranici. Tři hlavní hřebeny Baruntse se nachází mezi těmito ledovci a tvoří obrácené "Y' směřující od vrcholu Cho Polu (6695 m n.m.) na sever podél Humni La, kde se na severním vrcholu dále větví. Další známé hory v této oblasti jsou Makalu, Lhotse, Chamlang, Everest a Mera Peak První horolezci na vrcholu stanuli 30. května 1954 a byli to Colin Todd, Geoff Harrow z Hilaryho novozélandské expedice. Vystoupili na vrchol jižním hřebenem.

Expedice bude mít celkem 4 členy. Termín odletu 26.9. a předpokládaný návrat 1.11.2013.