Přestože puštíky bradaté chová zoopark již řadu let, pár vyvedl mláďata poprvé letos. „Jedná se o přirozený odchov pod rodiči, do kterého nijak nezasahujeme. Pouze se jim, stejně jako ostatním chovaným druhům, snažíme vytvořit co nejlepší podmínky," vysvětlila ředitelka zooparku Iveta Rabasová. „Odměnou jsou pro nás prosperující mláďata třeba i u druhů, u kterých se dříve odchov nedařil," dodala.
„Puštíci bradatí patří k největším sovám světa, ve volné přírodě obývají rozsáhlý pás od severoamerického kontinentu přes Rusko, Mongolsko, Čínu, Ukrajinu, Bělorusko a severní Evropu," informovala Chomutovský deník vedoucí propagace Podkrušnohorského zooparku Martina Pelcová.

Rozpětí křídel až 1,5 metru

Puštík bradatý dorůstá délkou těla až do velikosti 61-84 cm (obvykle okolo 72 cm) a rozpětí křídel mívá až 152 cm (obvykle kolem 140 cm). Díky hmotnosti 790-1454 g je největší severoamerickou sovou. V Evropě mu konkuruje výr velký, který je na délku menší, ale celkově mohutnější a má delší křídla. Samice puštíka bradatého jsou mírně větší než samci. Starší jedinci mají žluté oči a okolo nich tmavé kruhy v šedé masce. Zdola je maska lemována bílými pírky připomínajícími knír, což dalo druhu jeho jméno. Puštíci velice tiše létají a mají vynikající sluch, který využívají při lovu malých a středně velkých savců. Rodiče mláďata pečlivě hlídají a v případě nebezpečí útočí i na velké šelmy případně také na člověka. Velikost kanadsko-americké populace se odhaduje přibližně na 15 000 puštíků bradatých.