Co budete potřebovat:

  • kostkový cukr
  • mělký porcelánový talíř
  • čirou skleněnou misku s plochým dnem, která se zaručeně nerozbije, když s ní budete drtit cukr (např. ze silnostěnného tvrzeného skla)
Lávová lampa
Lávová lampa jako z obchodu

Postup:

  1. Najděte si místnost, kde se dá vytvořit úplná tma.
  2. Na talíř dejte jednu nebo několik kostek cukru.
  3. Na kostky cukru položte skleněnou misku (dnem dolů).
  4. Zhasněte nebo zatemněte a několik minut zůstaňte po tmě. To je velmi důležité! Vaše oči se ve tmě přepnou na citlivější „noční vidění“, takže slabé světélkování cukru lépe uvidíte.
  5. Zatlačte oběma rukama na horní okraj skleněné misky, abyste rozdrtili kostky cukru. Buďte opatrní, ať vám miska nesklouzne. Je potřeba určitá síla, takže menší děti by měly o rozdrcení poprosit dospělého.
  6. Kochejte se, jak cukr hezky svítí.
Rozinky
Když rozinky tancují v sodovce

Výsledky:

Světélkování bude vypadat podobně jako na této fotografii. Bude se vám ovšem zdát bílé, ne namodralé. Lidský zrak totiž při nízkých intenzitách světla nedokáže rozeznat barvy – na rozdíl od foťáku.

Vysvětlení:

Při drcení cukru se část dodané mechanické energie mění na světlo. Jevu se říká triboluminiscence a jeho přesný fyzikální mechanismus není ještě úplně objasněný.

Tipy a triky:

- Pokus funguje i s krystalovým cukrem, světlo je ovšem slabší. Zesílíte ho, když budete hromádku krystalového cukru drtit ne plochou dna, ale hranou misky.

- V některých obchodech prodávají cukr se zvlášť velkými krystaly, určený například pro zdobení cukrářských výrobků. Pokud ho seženete, zkuste experiment i s ním.

- Po několika minutách v úplné tmě, až se vaše oči dokonale přizpůsobí, můžete dokonce vidět záblesky světla, když v jedné ruce podržíte kostku cukru a prudce o ni škrtnete druhou kostkou.

Pokus se Skittles
Vyzkoušejte s dětmi lentilkový experiment plný barev

- Na YouTube najdete videa, ve kterých lidé drtí kostkový cukr v mixéru. Světelný efekt se zdá být dost působivý. Pokud byste to ale chtěli vyzkoušet, dobře si rozmyslete, jestli takové zacházení váš mixér bez úhony přežije! Kostky cukru jsou přece jen dost tvrdé.

- Triboluminiscence, tedy přeměna mechanické energie na světlo, se dá pozorovat i u dalších předmětů. Například když o sebe škrtnete dvěma křemennými oblázky. Nebo když rychle odtrhnete lepicí pásku z cívky, případně roztrhnete zalepenou samolepicí obálku. Světélkují ovšem jen některé typy pásek a obálek – zřejmě záleží na použitém lepidle.

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.

Autor: Jan Kolář, Ústav experimentální botaniky AV ČR