Asi nejsnazší najdete v Šilinkově dole na Chrudimsku. Úsek vychází z vesnice Podhůří a pokračuje do Kutřína, což jsou asi 3 kilometry. První kroky romantickým údolím vedou podél bystré říčky skotačící mezi kameny. Pak ovšem cestu přehrazuje skála trčící nad vodou. Jedinou oporou vám budou žebříky a řetězy. Pak vás ještě čeká přechod nad srázem nad vodou. Úchvatný pohled na říčku Krounku a nedotčená příroda okolo ale stojí za trochu námahy.

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.

Velmi zajímavá je ferrata nad Vltavou, která vychází z obce Purkrabec u Hluboké nad Vltavou. Vine se přímo nad hladinou řeky a je přístupná z vody od mola, kde zaparkujete člun či paddleboard. Dostat se sem dá i z cyklostezky. Pokud si ale potřebujete půjčit vybavení, musíte se předem zastavit ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká nad Vltavou asi devět kilometrů od ferraty. Trasu zvládnou už děti od 6 let.

Vlastimil Volák, ředitel Techmania Science Center v Plzni
Podívejte se do vesmíru nebo lidského těla

Hned dvě ferraty najdete u přehrady Vír na Vysočině. Velká věž a Lezecká stěna jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Obě ferraty jsou součástí 4 kilometry dlouhého turistického okruhu, který vede i přes hráz Vírské přehrady.

Cílem tvůrců bylo užít si skutečnou horskou túru, a to i s dětmi. Další cvičnou ferratu najdete na umělé horolezecké stěně v areálu vodáckého tábořiště Cakle na břehu Tiché Orlice poblíž Ústí nad Orlicí. Její součástí jsou také dva lanové mosty a tři výstupové trasy. Trasa je ale určená až pro větší děti a mládež, minimální váha je 45 kilogramů.

Adrenalinovou zábavu nabízí přírodní park Velká dohoda na dně bývalého lomu na Blanensku. Najdete zde 10 vysokých a 7 nízkých překážek zavěšených na kůlech společně s ferratami. Z výšek se odtud můžete během chvilky přesunout do podzemí v nedalekých jeskyních – Balcarce či Sloupsko-šošůvských jeskyních, které jsou nejdelším zpřístupněným jeskynním komplexem v ČR.

První česká bioferrata

První skalní stezku u nás zaměřenou na vegetaci a rostlinnou říši najdete v Bečovské botanické zahradě na Karlovarsku. Má tři různé obtížnosti, ta nejsnadnější vede pozvolnou lesní pěšinou a zvládnou ji i rodiny s dětmi. Zblízka se tak seznámíte se skalními rostlinami, jejichž popis najdete na informačních cedulích.

V nedalekém zámku si pak můžete prohlédnout relikviář svatého Maura – druhou nejcennější zlatnickou památku v ČR. Vzácnější jsou už jen korunovační klenoty.