Najdi poklady

Připravte si asi 50 lístků různé barvy pro každého hráče.  Každý lístek bude mít jinou bodovou hodnotu. Nejcennější budou ty, které se nejhůř hledají – budou splývat s okolím, třeba zelené na keři. Nejnižší hodnotu ty, jejichž barva bude výrazně rozdílná od podkladu

Odložit mobily a hurá ven
Co dělat venku? Zkuste medvědí honičku i pakobal

Před začátkem hry obejděte blízké  okolí místa domu či dovolené a lístky poschovávejte na nejrůznější místa. Každý nechte vyčnívat z úkrytu aspoň růžkem. Hráči je pak budou hledat a sbírat, každý samostatně. Kdo shromáždí lístky s nejvyšší úhrnnou hodnotou, zvítězí.

Živý šíp

Na stěně třeba garážových dveří je křídou nakreslený kruhový terč. Hráč má zavázané oči a snaží se ze startovní čáry dojít až k terči s nataženou rukou a trefit se křídou doprostřed terče. Kdo má po třech kolech nejvíce bodů, vyhrává.

Strážce temnot

Na určené místo uložíme několik drobných věcí. Může to být třeba zahradní stolek. Strážci zavážeme oči a postavíme jej dva kroky od místa jeho bohatství. Úkolem druhého hráče je získat nějaký předmět z pařezu. Krást lze jen po jednom kuse, kdy po každé loupeži se musí vzdálit na 2 metry.

Komu se podaří získat více předmětů bez chycení, vyhrává.

Přetlačovaná

Vytvořte si kruh. Třeba z nastříhaného krepového papíru nebo z lana z auta. Proti sobě v kruhu stojí dva hráči. Každý si založí ruce, stoupne si na jednu nohu a nyní do sebe začnou vrážet.

Kdo po nárazu svého protivníka ztratí rovnováhu tak, že si musí stoupnout rychle na obě nohy, aby neupadl, dostává trestný bod. Kdo však z jakýchkoli důvodů přešlápne obvod kruhu, prohrál. Prohrává také ten, kdo sice nepřešlápl, ale má už celkem pět trestných bodů v jednom zápase.

Hledej a přines

Nadiktujte dětem několik věcí, které si každý může opatřit v nejbližším okolí. Kdo předloží tyto věci nejdřív, vyhrál.

Na špičky

Dva soupeři stojí proti sobě a snaží se jeden druhému šlápnout na špičku a tím získat bod. Je zakázáno do soupeře strkat. Souboj trvá třeba 3 minuty. Ale dbejte na to, v jedné hře jsou přibližně stejně velcí hráči nebo opatrný rodič s dítětem.

O nejrychlejšího počtáře

Připravte si 20 kartiček o velikosti několik centimetrů. Ideálně na zářivý papír, aby šly snadno najít a rozmístěte je třeba na posekané louce. Na každou kartičku napíše náhodné číslo – čím větší děti, tím složitější číslo. Hráči pak vyběhnou ze startu, kde mají položený deníček a tužku.

V létě se nabízí trávit čas venku
Další tipy na venkovní zábavu pro děti: stavba pyramidy, detektiv i čára

Do terénu vybíhají bez tužek. Hledají destičky a snaží se všechny čísla zapsat na papír na startu. Píše se jen na startu a na kartičky se nesmí sahat. Každý si musí číslo nebo čísla zapamatovat. Vítězí ten, kdo to první správně všechno zapíše.

Jízda na koberečku

Vyřízněte z krabice od ovoce dva kusy velké asi 30 x 30 cm. Jezdec dostane oba kusy lepenky a musí pomoci nich zdolat vytyčenou dráhu. Nesmí však šlápnout na zem, stát smí jen na papíru. Pořád tedy s sebou bere kusy lepenky a dává je před sebe.

Pokud se dotkne země třeba jen kouskem nohy, havaroval a musí zpět na start. Vše je samozřejmě na čas.

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.

Autor: Adam Novák