Jmenuje se 2021 SM3. Měří 160 metrů. A blíží se k Zemi. Podle údajů americké NASA již v pátek proletí poměrně blízko naší planety velký asteroid. „Svými rozměry je mohutnější, než největší z pyramid v egyptské Gíze. Objekt takové velikosti by podle úřadu mohl způsobit lokální poškození v oblasti dopadu," uvádí server USA Today.

Naštěstí se lidé nemusí obávat, asteroid kolem Země opravdu pouze proletí. Nejblíže se k planetě dostane na vzdálenost zhruba 5,8 milionů kilometrů. „Na první poslech to může znít jako dost bezpečná vzdálenost, ve skutečnosti je to ale poměrně blízko - mnohem, mnohem blíž, než se třeba nachází Venuše, sousedka Země," píše web USA Today.

Asteroid 2021 SM3 patří mezi objekty v angličtině nazývané Near-Earth Objects (volně lze přeložit jako blízkozemní tělesa). Oběžné dráhy těchto objektů se nachází k Zemi v menší vzdálenosti, než 190 milionů kilometrů. NASA je bedlivě sleduje a jak již Deník informoval, letos v listopadu chce do kosmu vyslat vesmírnou loď, na které hodlá otestovat vychylovací technologii. Ta si dává za cíl vytváření odchylek v kurzech pohybujících se těles. A tím pádem by mohla ovlivnit pohyb právě blízkozemních objektů, které, jak se již v historii ukázalo, se ne vždy Zemi vyhnou.

Jako letící mrakodrap

Páteční přelet asteroidu 2021 SM3 nebude jediným, které nás v následujících týdnech čekají. „Do konce listopadu v blízkosti Země poletí ještě sedm dalších asteroidů, větších než 2021 SM3. Vůbec nejblíže k planetě se dostane 20. října asteroid 1996 VB3. Ten měří skoro 230 metrů a k Zemi se dostane na 3,4 milionu kilometrů," upozorňuje web USA Today, který odkazuje na data z NASA.

Vůbec největší asteroid, který se letos na podzim k Zemi přiblíží, měří zhruba stejně, jako slavný newyorský mrakodrap Empire State Building - tedy kolem 380 metrů. „Jmenuje se 2004 UE, a k Zemi se nejblíže dostane 13. listopadu. Konkrétně na vzdálenost zhruba 4,2 milionu kilometrů," popisuje web USA Today.

Průletů podobně velkých asteroidů bylo letos zaznamenáno již několik, třeba v září se k Zemi přiblížil asteroid 2021 NY1.

Vesmírých těles, která jsou klasifikována jako blízkozemní objekty, jsou v kosmu tisíce. „Ze 600 tisíc známých asteroidů ve Sluneční soustavě je jako Near-Earth Objects klasifikováno dvacet tisíc asteroidů," uvádí web Evropské kosmické agentury.