Jmenuje se 2021 SM3. Měří 160 metrů. A blíží se k Zemi. Podle údajů americké NASA již v pátek proletí poměrně blízko naší planety velký asteroid. „Svými rozměry je mohutnější, než největší z pyramid v egyptské Gíze. Objekt takové velikosti by podle úřadu mohl způsobit lokální poškození v oblasti dopadu," uvádí server USA Today.

NASA cvičí obranu planety před vesmírnými tělesy
Loď, která má narazit do asteroidu, je připravená. NASA už má datum startu

Naštěstí se lidé nemusí obávat, asteroid kolem Země opravdu pouze proletí. Nejblíže se k planetě dostane na vzdálenost zhruba 5,8 milionů kilometrů. „Na první poslech to může znít jako dost bezpečná vzdálenost, ve skutečnosti je to ale poměrně blízko - mnohem, mnohem blíž, než se třeba nachází Venuše, sousedka Země," píše web USA Today.

Asteroid 2021 SM3 patří mezi objekty v angličtině nazývané Near-Earth Objects (volně lze přeložit jako blízkozemní tělesa). Oběžné dráhy těchto objektů se nachází k Zemi v menší vzdálenosti, než 190 milionů kilometrů. NASA je bedlivě sleduje a jak již Deník informoval, letos v listopadu chce do kosmu vyslat vesmírnou loď, na které hodlá otestovat vychylovací technologii. Ta si dává za cíl vytváření odchylek v kurzech pohybujících se těles. A tím pádem by mohla ovlivnit pohyb právě blízkozemních objektů, které, jak se již v historii ukázalo, se ne vždy Zemi vyhnou.

Jako letící mrakodrap

Páteční přelet asteroidu 2021 SM3 nebude jediným, které nás v následujících týdnech čekají. „Do konce listopadu v blízkosti Země poletí ještě sedm dalších asteroidů, větších než 2021 SM3. Vůbec nejblíže k planetě se dostane 20. října asteroid 1996 VB3. Ten měří skoro 230 metrů a k Zemi se dostane na 3,4 milionu kilometrů," upozorňuje web USA Today, který odkazuje na data z NASA.

Vůbec největší asteroid, který se letos na podzim k Zemi přiblíží, měří zhruba stejně, jako slavný newyorský mrakodrap Empire State Building - tedy kolem 380 metrů. „Jmenuje se 2004 UE, a k Zemi se nejblíže dostane 13. listopadu. Konkrétně na vzdálenost zhruba 4,2 milionu kilometrů," popisuje web USA Today.

Slunce a Země. Bez Slunce by na Zemi velmi rychle zanikl život.
Zemi zasáhne velká sluneční bouře, může ovlivnit satelity a vyřadit sítě

Průletů podobně velkých asteroidů bylo letos zaznamenáno již několik, třeba v září se k Zemi přiblížil asteroid 2021 NY1.

Vesmírých těles, která jsou klasifikována jako blízkozemní objekty, jsou v kosmu tisíce. „Ze 600 tisíc známých asteroidů ve Sluneční soustavě je jako Near-Earth Objects klasifikováno dvacet tisíc asteroidů," uvádí web Evropské kosmické agentury.