Vědce na bronzový depot včas upozornil spolupracující hledač Pavel Černý, který jej našel pomocí detektoru kovů. Díky tomu se jim podařilo získat depot téměř v kompletní podobě, tak jak byl v pravěku do země zřejmě uložen.

ČTK to řekl vedoucí archeologického oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové Miroslav Novák. Nález je v Královéhradeckém kraji mimořádný. Zřejmě souvisí s pravěkým osídlením na nedalekém návrší Pardědub.

Foto: Petr Vaňous
Lidé si sami kreslí dopravní značky. Hrozí jim pokuta až 300 tisíc korun

"Takto kvalitně dochovaných depotů z mladší doby bronzové v Královéhradeckém kraji nemáme mnoho. Soubor naštěstí z podstatné části unikl orbě. Depot obsahuje soubor bronzových srpů a seker, dva náramky, přívěsek ve tvaru miniaturního meče a poškozenou bronzovou sponu výjimečnou zdobením i tvarem. Díky vzornému přístupu nálezce se nám podařilo odborně depot vyzvednout a získat cenný materiál, který budeme dál analyzovat," řekl Novák.

Podle něj je mimořádné se dostat k depotu, který není poničený ani orbou ani neodborným zásahem nálezce.

"Máme k dispozici nejen bronzy, ale i hliněný obsah nádoby s organickými prvky. To není při nálezech depotů běžné. Na Královéhradecku jde v novodobé historii archeologie teprve o druhý takový případ," řekl Novák.

Opět ve hře! Čtyři roky po incidentu je Miroslav Verner plnohodnotným členem druholigové sestavy Chrudimi. Ve hře byla v roce 2016 i varianta, že se na nohy již nikdy nepostaví.
Po běhu lůžko na jipce. Úplná bezmoc, vzpomíná Miroslav Verner

Návrší Pardědub nad řekou Labe bylo osídleno v několika etapách pravěku včetně doby bronzové. Na jeho úpatí se rozkládá jedno z největších žárových pohřebišť v ČR. O návrší Pardědub se mezi archeology už více než století uvažuje jako o množném pravěkém hradišti.

Dosud pro to důkazy chyběly. "Podobné depoty se často v okolí hradišť z této doby vyskytují, pojí se často na významné místo, nikoli jen na běžné sídliště zemědělského rázu," řekl Novák.

Archeologové nechali obsah nádoby s bronzovými předměty nejprve prozkoumat v nemocnici na CT, aby zjistili, jak byly předměty uvnitř uloženy.

Covid-19 lůžka který vyčlenila Náchodská nemocnice v rehabilitačním pavilonu, kde se starají o pacienty s koronavirem
Počet aktivních případů na Hradecku opět klesl

"Cétéčko nám ukázalo, že některé předměty byly k sobě zřejmě něčím svázané. O některých stejnorodých souborech seker či náramků se soudí, že šlo o předmincovní platidlo a mohlo tomu tak být i v případě našich srpů," řekl ČTK Novák.

V letošním roce zahájil Královéhradecký kraj a jeho muzea projekt, jehož cílem je navázat dlouhodobou spolupráci s hledači, kteří historické předměty hledají s pomocí detektorů kovů.

Muzea pro hledače přichystala školení, na čas pozastavená z důvodu protikoronavirových opatření. Chtějí jim za spolupráci nabídnout také různé výhody, například volné vstupy do muzeí, slevy na knihy a především při dodržení základních pravidel možnost se legálně a bez obav věnovat svému koníčku.

Hlasujte v oblíbené anketě Kraj mého srdce

Podle Nováka je zářijový nález příkladem efektivní spolupráce s hledači.V kraji může být několik tisíc lidí, kteří se hledáním a uchováváním předmětů mnohdy pohybují na hraně zákona nebo za ní. Doposud archeologové v kraji spolupracovali aktivně jen s několika desítkami hledačů.