Zveřejněným fotografiím dominuje panoramatický snímek povrchu jediné přirozené zemské družice v okolí místa přistání. „Z panoramatického záběru je vidět, že sondu obklopuje několik malých kráterů, což je opravdu vzrušující,“ popsal šéf pozemní části mise Li Chunlai.

Na dalších fotografiích je vidět přistávací modul sondy Čchang-e 4 i samotné průzkumné vozítko. S odesláním snímků zpět na zemi pomáhá zvláštní satelit Queqiao, který čínští vědci s předstihem vyslali na oběžnou dráhu Měsíce.

Čínská sonda poslala z odvrácené strany Měsíce nové snímky

„Přistávací modul, vozidlo i přenosový satelit jsou v dobrém stavu. Dosáhly předem stanoveného technického cíle a nyní přecházejí do fáze vědeckého výzkumu,“ řekl televizi CCTV ředitel Čínské národní vesmírné agentury (CNSA) Zhang Kejian. „Nyní mohu prohlásit, že mise Čchang-e 4 je naprostý úspěch.“

Úspěšný program

Čínská sonda přistála v oblasti Von Karmánova kráteru v Aitkenově pánvi, na souřadnicích 177,6 stupně východní délky a 45,5 stupně jižní šířky, 3. ledna letošního roku a stala se tak vůbec prvním lidským přístrojem, který dosedl na odvrácenou stranu Měsíce.

Historickému úspěchu předcházely mise Čchang-e 1 a 2, které vyslaly družice na oběžnou dráhu měsíce. V rámci třetí mise vesmírného programu Čchang-e Číňané poprvé otestovali vlastní lunární vozítko. „Program již dosáhl pěti úspěchů v řadě,“ uvedla CNSA s odkazem na provedené testy připravované páté měsíční výpravy.

Čínský vesmírný program nese jméno mytologické bohyně Čchang-e, která podle pověsti žije na povrchu souputníka planety Země. Z čínské mytologie vychází i jméno lunárního vozítka - také nefritový králík je bytostí, přežívající na Měsíčním povrchu.